ההקלטות הסודיות של סדאם נחשפות

בשנת 2003, בזמן מלחמת המפרץ השנייה, כבשו כוחות אמריקנים את בגדד ומצאו הקלטות המתעדות מאות שעות של דיונים. בין ההקלטות, דיונים מימי מלחמת המפרץ הראשונה, שחושפות את כוונותיו האמיתיות של הרודן

כיצד פעל מוחו של הרודן מבגדד? הקלטות שנחשפות לראשונה בישראל מימי מלחמת המפרץ הראשונה מספקות הצצה ללשכתו של סדאם חוסיין, שאיים במשך שנים ארוכות להפציץ את ישראל בטילים כימיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זהו מסע במנהרת הזמן, יותר מעשרים שנה לאחור. סדאם חוסיין, שליט עירק שהודח על ידי האמריקנים בשנת 2003, נהג להקליט את שיחותיו עם קציניו ומנהיגים שונים ברחבי העולם הערבי. המסמכים שנתפסו בלשכתו במלחמת המפרץ השנייה מלמדים כי פרס ראשי קרב כימיים בבסיסים שונים ואף נתן הנחייה להשתמש בהם נגד ישראל אם משטרו יעמוד על סף קריסה או שהוא עצמו ינותק ממפקדיו.

באחת ההקלטות, נחשפה שיחה שניהל סדאם, עם יו"ר אש"ף בימים ההם, יאסר ערפאת, בטרם פלשה עירק לכוויית והמיטה על עצמה את מלחמת המפרץ הראשונה. "לעירק יש טילים שיכולים להגיע לתל אביב!", אמר לערפאת. "לעירק יש נשק כימי שהיא השתמשה בו בהצלחה נגד האירנים, והיא לא תהסס להשתמש בו נגד תל אביב".

סדאם חוסין, ארכיון (חדשות 2)

משה ארנס, ששימש כשר הביטחון בימי המלחמה, סיפר כי במהלך אחת מפגישותיו עם נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק, ציין האחרון כי אין לישראל מה לחשוש מאיומיו של סדאם. "כולם חשבו שסדאם לא יתקוף, אך בסוף הוא עשה זאת", סיפר. "הוא כנראה חשב שהוא ישגר נגדנו טלים עם ראשי קרב קונבנציונליים ובתחום האפשרי שלא יסכן את ביטחונו ואת עירק - ובזה הוא צדק. הוא כנראה חשב שאם הוא יעלה רמה נוספת, וישתמש בראשי קרב כימיים - התגובה עלולה להיות מאוד חריפה".

"בואו נשבור את ישראל"

כשתקפו האמריקנים ב-91', הורה סדאם לשגר 40 טילי סקאד לעבר ישראל. רק 6 נחתו באזורים מאוכלסים. ההקלטות חושפות את תכניתו האסטרטגית של סדאם בימי המלחמה. "בואו נתמקד בישראל", אמר לאנשיו. "נשבור את העצמות לבת של אמריקה. שהמערב כולו יהיה עד, וישדר את המוות שמתחולל שם. אחר כך נפצל את התקיפות: נתקוף את ישראל, ונתקוף גם בערב הסעודית. כלומר את כל הערים שנמצאות בטווח הטילים נתקוף".

מההררי המסמכים מתברר כי סדאם אכן חשב ברצינות שדרוש לו נשק אטומי. פרופ' אמציה ברעם, ראש המרכז לחקר עירק באוניברסיטת חיפה, הסביר כי הרודן העירקי סבר כי ישראל תאיים על בגדד, בשעה שצבאות ערב יתקיפו אותה. "סדאם הסביר לצבאות הערבים כי 'כאשר כולנו נתקבץ סביב ישראל ונהיה בשלב שבו אנחנו יכולים פשוט לנצח אותם במלחמה, הישראלים יציבו אולטימטום נגדם: חזרו הביתה או שנפציץ את הבירות שלכם בגרעין - והראשונה תהיה בגדד'", הבהיר ברעם.

"צריך להבין את היהודים"

הרודן העירקי הבין בשלב מסוים כי עליו להחתור להבנת העם היהודי. לטענת פרופ' ברעם, סדאם ביקש מאנשיו לסייע לו בלמידה על עולמם של היהודים. "ב-1995 כינס סדאם את ההנהגה הבכירה ואמר להם שהוא מעוניין 'לדבר על דברים יותר פילוסופיים, יותר מטא היסטוריים. אני רוצה להבין את היהודים.", סיפר פרופ' ברעם.

סדאם טען כי "היהודים נעשים מאוד חשובים. אנחנו לא מבינים אותם . אני חושב שהדרך הכי טובה לכך היא ללמוד באופן מסודר את הפרוטוקולים של זקני ציון". בהמשך שאל אחד מאנשיו: "כיצד השגנו את המסמך הסודי לעילא הזה של הפרוטוקולים", אז, ענה לו בציניות מי ששימש כיועצו, טארק עזיז: "אם תצא מפה ותפנה שמאלה תקנה את זה בחנות ספרים".

בהכנת הכתבה השתתפה מיכל פעילן