סוריה מאיימת לעזוב שיחות השלום

שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם ציין בפני שליח האו"ם לשיחות, כי המשלחת הסורית תעזוב את שיחות השלום שנפתחו בז'נבה בין נציגי המשטר לאופוזיציה, אם לא תחול התקדמות משמעותית כבר מחר

לאחר שהבוקר (ו') החלו הדיונים בז'נבה בין נציגי משטר אסד למורדים, איים שר החוץ הסורי ווליד אל-מועלם לעזוב את השיחות - אם המגעים עם האופוזיציה לא יתקדמו משמעותית כבר מחר. את הדברים אמר אל-מועלם לשליח מטעם האו"ם, אל-אחדר אל-איברהימי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום ד', לראשונה מאז תחילת הלחימה בסוריה, נפגשו נציגי המשטר והאופוזיציה, כשבשוויץ החלה פסגת "ז'נבה 2", שמטרתה לנסות להביא לסיום מלחמת האזרחים בסוריה. 

39 משלחות מרחבי העולם החלו כבר אמש בסבב הפגישות המקדימות לשיחות בין נציגי הממשל הסורי ונציגי האופוזיציה שיחלו היום באופן רשמי. בפתח הוועידה, הביע מזכ"ל האו"ם באן קי מון אופטימיות להשגת המטרה המיוחלת. "הנוכחות שלכם כאן מעלה תקוות. אני בטוח שנוכל ליצור התחלה חדשה", אמר באן, "אני אומר לשני הצדדים - אנו כאן כדי להציל את סוריה".

מזכ"ל האו"ם אף ציטט את נלסון מנדלה, מנהיגה המיתולוגי של דרום אפריקה שהלך לעולמו, ואמר כי "זה תמיד נראה בלתי אפשרי , עד שזה קורה. הפתרון בסוריה טמון ביכולות הפוליטיות שלכם. זו ההזדמנות שלנו להגיע לאחדות".

מזכ"ל האו"ם לא חסך ביקורת מהמשטר הסורי כשאמר כי "אם המנהיגים היו מקשיבים לתלונות שהעם הסורי הביע, לא היה צריך לערוך את הוועידה הזו. הפגנות שלוות הפכו למלחמת אזרחים מדממת. כל הצדדים שמעורבים במלחמה עברו על החוק הבינלאומי".