דיווח: סוכנים אירופים שיתפו פעולה עם אסד

האם באירופה מעריכים שאסד ינצח ויישאר נשיא סוריה? העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי סוכנים מבריטניה, גרמניה, צרפת וספרד נפגשו עם אנשיו של אסד כדי לשתף מידע על לוחמי אל-קאעידה מאירופה, שמדאיגים את מדינות היבשת. באירופה מדגישים כי לא מדובר בשיפור ביחסים, אך מה עמדתה של ארצות הברית?

שיתף פעולה עם אירופה? נשיא סוריה בשאר אס (רויטרס)

סוכני ביון אירופים נפגשו לאחרונה בחשאי עם נציגיו של נשיא סוריה בשאר אסד - כך מדווח הבוקר (ד') העיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל". על פי הדיווח, המפגשים, ראשונים מאז סגירת השגרירויות בדמשק, נועדו לסייע למדינות המערב בהתמודדות עם לוחמי ג'יהאד ילידי אירופה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הערכות, 1,200 לוחמי אל-קאעידה בעלי אזרחות אירופית הצטרפו למורדים בסוריה. סוכנויות המודיעין של אירופה מודאגות מהנזק שהם יגרמו כשיחזרו הביתה לאירופה מהקרבות, ולכן חלקו את המידע שלהם עם אנשיו של אסד, תמורת מידע שנמצא בידיו של נשיא סוריה.

העיתון דיווח כי בכיר לשעבר בארגון הביון הבריטי MI6 נסע לסוריה כבר בקיץ, ובחודשים שלאחר מכן הגיעו דרך ביירות שבלבנון גם סוכנים גרמנים, צרפתים וספרדים. על פי הדיווח, ארצות הברית לא השתתפה בפגישות אלה והן לא נעשו בידיעתה.

גורמים דיפלומטיים במערב הדגישו כי לא מדובר בהתחממות ביחסים הדיפלומטיים עם סוריה, אלא בצורך ביטחוני בלבד. למרות זאת, באופוזיציה הסורית מודאגים מהדיווח ואמרו לעיתון כי הפגישות עלולות להעיד על כך שבמערב מקבלים את האפשרות שאסד ישרוד את מלחמת האזרחים ויישאר בשלטון.