מצרים תכריע: תמיכה בחוקה החדשה – ובגנרל א-סיסי?

כשנה לאחר קיום משאל העם על חוקה שקיים שלטון האחים המוסלמים בראשות מוחמד מורסי, ייגשו היום עשרות מיליוני מצרים לקלפיות – הפעם כדי להכריע אם לקבל את החוקה החדשה שמבקש השלטון הזמני במצרים להעביר – זאת לאחר הדחת מורסי והאחים המוסלמים. תמיכה גדולה בחוקה פירושה תמיכה בגנרל עבד אל-פתח א-סיסי לתפקיד הנשיא

הנשיא הבא? הגנרל א-סיסי (רויטרס)

מערכה נוספת בקרב על זהותה של מצרים תצא היום לדרכה - וגם הדרך של הגנרל הפופולרי לתפקיד הנשיא: עשרות מיליוני מצרים צפויים לצאת היום לקלפיות בכל רחבי המדינה על מנת להכריע אם לתמוך או להתנגד לחוקה החדשה. תמיכה גורפת בה תהווה גם "אור ירוק" לגנרל א-סיסי להתמודד לנשיאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עשרות מיליוני מצרים יילכו היום שוב לקלפיות - הפעם כדי לאשר את החוקה החדשה והמתוקנת שמבקש השלטון הזמני במדינה להעביר לאחר הדחת שלטון האחים המוסלמים והנשיא מטעמם מוחמד מורסי.

החוקה החדשה שמבקש השלטון הזמני להעביר, ושככל הנראה צפויה לזכות בתמיכה רחבה של העם המצרי, מכילה סעיפים שממזערים את התיקונים שהעניקו כוח רב יותר לתנועות איסלמיות במדינה - בהם גם תנועת האחים המוסלמים, שבינתיים כבר הוצאה מחוץ לחוק במצרים. החוקה החדשה אמורה להעניק כוח רב יותר לרשות השופטת במדינה.

המצרים צפויים לתמוך בחוקה; א-סיסי יתמודד לנשיא?

המצרים צפויים לתמוך בחוקה החדשה (AP)
אלא שאישור החוקה בידי העם המצרי הוא יותר משאלת לב של שר ההגנה המצרי, הגנרל עבד אל-פתח א-סיסי, מאשר רצון עז של השלטון הזמני במדינה. א-סיסי נחשב למועמד מוביל ופופולרי לתפקיד נשיא מצרים - והוא מקווה להכריז על מועמדותו בהתאם לתוצאות משאל העם על החוקה.

אם המצרים יביעו בה תמיכה גורפת - הדבר ירמוז כי הם תומכים במדיניותו ויאפשר לו להכריז על מועמדות. לפחות על פי הסקרים, המצרים צפויים כפי הנראה לתמוך בחוקה באחוזים גבוהים.

במדינת הנילוס נערכים ל"מבצע משאל העם" שיימשך יומיים ויפרשו כרבע מיליון שוטרים סמוך לקלפיות - זאת כדי למנוע עימותים ומחאות אלימות מצד תומכי האחים המוסלמים, שכבר הכריזו על החרמת משאל העם.