החל פינוי הנשק הכימי מסוריה

משלוח ראשון של נשק כימי הועבר מעיר הנמל הסורית לטקיה לספינה מדנמרק – כך דיווחה הסוכנות הבינלאומית להפצת נשק כימי. הספינה הדנית צפויה להישאר בים עד להעמסת חומרים כימיים נוספים בתקופה הקרובה

החל פינוי הנשק הכימי מסוריה (רויטרס)

החל פינוי הנשק הכימי מסוריה: בפיגור קל מלוח הזמנים שהוצב לה, העבירה סוריה משלוח ראשון של נשק כימי אל מחוץ למדינה - כך הודיעה היום (ג') הסוכנות הבינלאומית למניעת הפצת נשק כימי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, החומרים הכימיים נשלחו משני אתרים שונים לעיר הנמל לטקיה, ושם הועמסו על ספינה דנית. "הספינה לוותה על ידי כוחות ימיים של דנמרק, נורווגיה, רוסיה וסין", נמסר בהצהרה של הסוכנות.

על פי ההצהרה של הסוכנות למניעת הפצת נשק כימי, הספינה ועליה הנשק הכימי תישאר בים ותמתין להגעתם של חומרים כימיים נוספים לנמל לטקיה.

התחמושת עליה ניתן להרכיב נשק כימי - הושמדה

פירוק הנשק הכימי בסוריה (רויטרס)
לפני כחודש הודיעה הסוכנות למניעת הפצת נשק כימי כי הושמדה כל התחמושת שהייתה ברשות משטר אסד שיכולה לשאת נשק כימי. על פי הודעת הסוכנות, מומחים שנשלחו למדינה על מנת לפקח על התהליך המורכב וידאו כי כל התחמושת שעליה ניתן להרכיב את הנשק הושמדה, זאת חודשים ספורים לאחר השמדת כל מתקני ייצור הנשק הרעיל.

המהלך למעשה הושלם לאחר שפקחי הארגון הורשו להיכנס גם לאתרים הנמצאים בעיר חומס, שאליהם לא הורשו להיכנס עד לאחרונה. על פי המתווה שהושג, 63% ממאגרי הנשק עצמו שנותרו יושמדו בלב ים. לא ברור בשלב זה איך יתבצע התהליך לאחר שמספר מדינות התנערו בחודשים האחרונים מהיוזמה.

הממשל האמריקני לעומת זאת הציע לספק טכנולוגיה מיוחדת, תמיכה תפעולית מלאה ומימון לנטרול הנשק הכימי. "הטיפול בחומרים הקטלניים ייעשה על גבי ספינה בים התיכון ויסתיים, בסיוע סורי, עד 31 בדצמבר", אמרו גורמים המעורים בנושא.