תקדים: הפסקת אש מקומית בסוריה - ללא תיווך

שבועות ספורים לפני ועידת השלום בין המורדים לגורמי משטר, תקדים יוצא דופן גורם לאופטימיות זהירה בסוריה. בשתי שכונות בפרברי דמשק, הגיעו הצדדים להסכם הפסקת אש - ללא תיווך בינלאומי. ההסכם ייכנס לתוקפו בעוד בקרוב, אבל הלחימה במקום כבר פחתה

בדרך להפסקת אש? ארכיון (AP)

בעוד כשבועיים וחצי אמורה להתכנס בשוויץ ועידת שלום בינלאומית בהשתתפות נציגים של המשטר הסורי, האופוזיציה הסורית, וכן מעצמות בינלאומיות ומדינות מהמזרח התיכון, בניסיון לשים קץ למלחמת האזרחים המתנהלת בסוריה מזה קרוב לשלוש שנים. הערב שלח האו"ם הזמנות רשמיות לוועידה שאמורה להיפתח ב-22 בינואר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתוך כך, דיווחו היום כלי תקשורת של האופוזיציה הסורית על התפתחות שנראית על פניה כמהלך חיובי ומשמעותי בדרך למיתון הסכסוך העקוב מדם בסוריה. על פי הדיווחים, בימים האחרונים הסכימו משטר אסד והמורדים על הפסקת אש בשתיים משכונות הפרבר של דמשק, שתושביהן סבלו מהלחימה ומהמצור שהטיל המשטר בחודשים האחרונים: שכונת מעדמיה בדרום דמשק, ושכונת ברזה, בצפון הבירה. תושבי השכונות הללו הם שהעבירו מסרים ולמעשה ניהלו משא ומתן בין הצדדים.

על פי הדיווחים משכונת ברזה, הוסכם כי הפסקת האש המקומית תיכנס לתוקף באופן מדורג: קודם יסיג הצבא הסורי את כוחותיו, יפונו הכבישים המובילים לשכונה לקראת פתיחתם מחדש לנסיעת התושבים וישוחררו תושבי השכונה שנעצרו על ידי המשטר. כמו כן, המשטר יאפשר לבני השכונה שעזבו אותה לחזור אליה, לאחר שיתוקנו תשתיות המגורים שניזוקו.

כל זה, על פי הדיווחים, אמור להתבצע בתוך שבועיים, ורק במידה שהמשטר יעמוד בהתחייבויותיו בפרק הזמן הזה, יודיעו המורדים מצדם כי הם מפסיקים את הלחימה. על אף שההסכם טרם נכנס לתוקף מדווחת התקשורת המקומית כי עוצמת הלחימה בשכונות הללו פחתה במידה ניכרת בימים האחרונים.

באופוזיציה הסורית מתייחסים בזהירות להתפתחויות אלה ואומרים כי יעברו ימים עד שנדע האם פני המשטר להפוגה עם המורדים, שעשויה לאפשר הפסקת אש בלחימה, או שמדובר בסך הכול במהלך טקטי שנועד לשפר את תדמיתו של משטר אסד, לקראת וועידת השלום הבינלאומית.