"הושמדה התחמושת לנשיאת נשק כימי"

פחות מיממה לאחר שדווח כי אסד עשה פעם נוספת שימוש בנשק כימי, הודיע הארגון למניעת הפצת הנשק האסור כי כל התחמושת שעליה ניתן לשאת את הנשק הכימי הושמדה. עד אמצע שנת 2014 יושמד הנשק עצמו בלב ים

מתקני הייצור, ארכיון (רויטרס)

הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי הודיע הערב (ו') כל התחמושת שעליה ניתן לשאת נשק כימי והייתה ברשות משטר אסד הושמדה, צעד שמהווה אבן דרך נוספת למיגור הנשק ההרסני הסורי, תהליך שצפוי להסתיים במהלך שנת 2014.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הודעת הארגון, מומחים שנשלחו למדינה על מנת לפקח על התהליך המורכב וידאו כי כל התחמושת שעליה ניתן להרכיב את הנשק הושמדה, זאת חודשים ספורים לאחר השמדת כל מתקני ייצור הנשק הרעיל. המהלך למעשה הושלם לאחר שפקחי הארגון הורשו להיכנס גם לאתרים הנמצאים בעיר חומס, שאליהם לא הורשו להיכנס עד לאחרונה.

על פי המתווה שהושג, 63% ממאגרי הנשק עצמו שנותרו יושמדו בלב ים. לא ברור בשלב זה איך יתבצע התהליך לאחר שמספר מדינות התנערו בחודשים האחרונים מהיוזמה. הממשל האמריקני לעומת זאת הציע לספק טכנולוגיה מיוחדת, תמיכה תפעולית מלאה ומימון לנטרול הנשק הכימי. "הטיפול בחומרים הקטלניים ייעשה על גבי ספינה בים התיכון ויסתיים, בסיוע סורי, עד 31 בדצמבר", אמרו גורמים המעורים בנושא.

רק אתמול דיווחה רשת אל-ערביה כי אסד עשה שימוש נוסף וחריג בימים האחרונים בנשק הכימי, בפעולה של כוחותיו נגד המורדים בפרברי הבירה דמשק. בשלב זה לא ברור באיזה סוג של נשק מדובר ומה היקף הפגיעה, אבל על פי דיווחים מדובר בגזים רעילים, שגרמו לפגיעות דומות לאלה שאובחנו לאחר המתקפה הכימית בפרברי דמשק בחודש אוגוסט האחרון - מתקפה שהובילה לאיום האמריקני בפעולה צבאית והביאה לבסוף להסכם להשמדת מאגרי הנשק הכימי של סוריה.