אסד נפרד במסר הזוי: מנדלה היה השראה בשבילי

למרות שבארצו נמשכת מלחמת האזרחים, הרודן הסורי באשר אסד מפתיע וסופד לנלסון מנדלה, נשיא דרום אפריקה לשעבר שהלך אמש לעולמו. "חייו היו מסר נגד עריצות", נכתב בהודעה מטעם הממשל

השראה? אסד (AP)

שורה של מנהיגים ברחבי העולם ספדו ביממה האחרונה לנלסון מנדלה, נשיא דרום אפריקה לשעבר שהלך לעולמו בגיל 95. הם סיפרו על אדם מעורר השראה, שמאבקו באפרטהייד היווה עבור רובם סמל למאבק עבור חופש ושיוויון. היום, מצטרף אליהם מנהיג נוסף ומפתיע, באשר אל-אסד נשיא סוריה, שלמרות מלחמת האזרחים המשתוללת בארצו והררי הגופות שנערמים מדי יום, שולח מסר דומה גם הוא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בהודעה מטעמו שפורסמה בעמוד הפייסבוק הנשיאותי, הגדיר אסד את מנדלה כ"אדם שחייו היו השראה עבור לוחמי חופש ושיעור חשוב לעריצים ברחבי העולם. מנדלה הוא השראה לערכים של אהבה ואחווה אנושית", כך כלשון ההודעה שמגיעה גם היא זמן קצר לאחר דיווח נוסף על שימוש בנשק כימי נגד מוקדים אזרחיים מצד הממשל הסורי. 

"ההיסטוריה של מאבקיו הפכו למקור השראה לכל העמים הפגיעים בעולם, בציפייה שמדכאים ותוקפנים ילמדו את הלקח, כי בסופו של דבר הם אלה שמפסידים", נכתב בהצהרה, שמתעלמת לחלוטין מהנעשה בסוריה בשנתיים וחצי האחרונות, שבהם הלחימה העזה של צבא אסד נגד המורדים גבתה את חייהם של למעלה מ-100 אלף בני אדם, והביאה לזרם של פליטים שנאלצו לעזוב את בתיהם.

דרא"פ נפרדת (AP)
בינתיים, בדרום אפריקה ממשיכים לבכות את לכתו של המנהיג ששם סוף לאפרטהייד במדינה. בהודעה שפרסם הנשיא המכהן ג'ייקוב זומה נמסר כי טקס האשכבה המסורתי ייערך בעוד חמישה ימים, באצטדיון הכדורגל שבו נערך גמר גביע העולם בכדורגל בשנת 2010, ואילו הלוויה, תיערך חמישה ימים מאוחר יותר - ב-15 בדצמבר, שם הוא יובא למנוחות בכפר הולדתו.

הסיבה למועד המאוחר, היא בין היתר ההכנות הקדחתניות שעושים כעת במדינה לקראת מסע הלוויה הגדול ביותר בתולדותיה. בדרום אפריקה מעריכים כי מאות מנהיגים מרחבי העולם יגיעו ללוות את המנהיג הנערץ בדרכו האחרונה, ובשורת הטקסים שיתקיימו עשויים להשתתף מיליונים. בארצות הברית מדווחים כי גם הנשיא אובמה צפוי לשנות את תוכניותיו לטוס לדרום אפריקה כדי להשתתף בלווייה של האדם שאותו הגדיר אתמול בנאומו כ"אחד האנשים הגדולים שאי פעם התהלכו על פני האדמה".

הבוקר החלו אלפים מתושבי המדינה לנהור אל מחוץ לביתו של מנדלה, המונים התאספו גם מחוץ לבית החולים בפרטוריה שם אושפז בחודשים האחרונים. הם הדליקו נרות ובכו על לכתו של מי שמוגדר "האב של מדינת הקשת", אך במקביל, כפי שנהוג במדינה רקדו ושרו על מנת לחגוג את חייו. "אהבנו אותו כל כך", סיפרו ההמונים. "'מאדיבה' היה הרוח של דרום אפריקה החדשה".