דיווח: אסד שוב השתמש בנשק כימי בדמשק

כמה ימים לאחר ההודעה כי מאגרי הנשק הכימי של סוריה יושמדו עד סוף השנה, מדווחת רשת אל ערביה כי כוחות אסד השתמשו בגזים רעילים נגד המורדים בפרברי הבירה. לפי הדיווח, מדובר בגזים שגרמו לפגיעות דומות לאלה שאובחנו לאחר המתקפה הכימית באוגוסט

דיווח: אסד עשה שימוש בנשק כימי (רויטרס)

למרות שמשטרו של בשאר אסד בסוריה הכריז כי ישמיד את מאגרי הנשק שברשותו, במסגרת ההסכם האמריקני-רוסי שמנע פעולה צבאית במדינה, מדווחת הערב (ה') רשת אל ערביה כי צבא סוריה השתמש בימים האחרונים פעם נוספת בנשק כימי נגד המורדים בפרברי הבירה דמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשלב זה לא ברור באיזה סוג של נשק מדובר ומה היקף הפגיעה, אבל על פי דיווחים מהשטח מדובר בגזים רעילים, שגרמו לפגיעות דומות לאלה שאובחנו לאחר המתקפה הכימית בפרברי דמשק בחודש אוגוסט האחרון - מתקפה שהובילה לאיום האמריקני בפעולה צבאית והביאה לבסוף להסכם להשמדת מאגרי הנשק הכימי של סוריה.

רק לפני חמישה ימים דווח כי ארצות הברית תסייע להשמיד את מצבורי הנשק הכימי הסורי על גבי ספינה בים התיכון עד סוף שנת 2014. לפי יושב ראש הארגון הבינלאומי למניעת הפצת נשק כימי, הממשל האמריקני הציע לספק טכנולוגיה מיוחדת, תמיכה תפעולית מלאה ומימון לנטרול הנשק הכימי. לדבריו, "הטיפול בחומרים הקטלניים ייעשה על גבי ספינה בים התיכון ויסתיים, בסיוע סורי, עד 31 בדצמבר".

האו"ם: "אסד פושע מלחמה"

השבוע האשימה נציבת זכויות האדם של האו"ם נאבי פילאי את נשיא סוריה בשאר אסד באחריות ישירה לפשעי מלחמה ולפשעים נגד האנושות. "מחקירה שלנו עולה כי בסוריה נעשים פשעי מלחמה בדרגה החמורה ביותר", אמרה.

זו הפעם הראשונה בה הנציבה מאשימה את אסד באופן ישיר באחריות למעשים, אך לדבריה, בכירים רבים נוספים בממשל הסורי הורו על ביצוע הפשעים. על פי הערכות הארגון, למעלה מ-100 אלף בני אדם נהרגו במלחמת האזרחים.

"היקף הזוועות בסוריה שמבצעים גורמים בשני הצדדים הוא כמעט לא ייאמן", אמרה פילאי. "הראיות מצביעות על כך שהאחריות לכך מגיעה לדרגי הממשל הגבוהים ביותר, כולל נשיא המדינה".