מצרים: הסתיים ניסוח החוקה החדשה - הצבא יתחזק

חוקה חדשה למצרים - ללא האחים המוסלמים: בתום 720 שעות של דיונים, וועדת גיבוש החוקה הודיעה כי סיימה לגבש את 250 סעיפי החוקה והם יעלו להצבעה ולאישור הנשיא והעם. בין הסעיפים הבולטים - חיזוק הצבא ושר ההגנה ואיסור על פעילות האחים המוסלמים

יתחזק. שר ההגנה א-סיסי (חדשות 2)

יושב ראש הוועדה לגיבוש החוקה החדשה במצרים עמרו מוסא הודיע היום (שבת) כי הוועדה סיימה את מלאכת ניסוח החוקה והיא תעבור להצבעה עוד הערב. ההצבעה על סעיפיה השונים של החוקה צפוייה להסתיים עד יום שלישי ואז תועבר לאישור הנשיא הזמני עדלי מנסור. לאחר מכן, תעבור להצבעה במשאל עם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ההצהרה נמסרה במסיבת עיתונאים בקהיר ובה לקחו חלק חברי ועדת החוקה ובהם, 50 נציגים ממגזרים, עדות ומפלגות שונות במצרים - למעט האחים המוסלמים. במסיבת העיתונאים אמר עמרו מוסא כי הכל מסכימים על כלל סעיפי החוקה שגובשו. בסך הכל מונה החוקה המצרית החדשה 250 סעיפים, שגובשו לאחר 720 שעות של דיונים.

החוקה החדשה בנוסח הנוכחי, מבצרת את מעמדו של הצבא במצרים ושל שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי. על פי החוקה, לנשיא מצרים יש סמכות להדיח ולמנות שר הגנה, אך רק מתוך המועמדים שתמליץ עליהם המועצה הצבאית העליונה. מוסא הסביר כי "הנסיבות מחייבות" חיזוקו של מעמד זה - אך בעתיד צפוח המצב להשתנות.

סעיף בולט נוסף בחוקה החדשה אוסר על פעילותן של מפלגות בעלות אופי דתי, סעיף המעגן את החלטת בית המשפט המצרי לאסור על פעילות האחים המוסלמים. יושב ראש הוועדה מוסא הגדיר את המפלגה הסלאפית הקיצונית כמפלגה בעלת "אופי לאומי", ולכן פעילותה לא תוצא אל מחוץ לחוק.

סעיפים נוספים מעגנים את חופש הביטוי של אזרחי מצרים ואת זכויותיהם. 45 סעיפים בחוקה עוסקים בזכויות הסוציאליות של החקלאים והעובדים. "סעיפים אלו הם הגשמתו של צדק חברתי", אמר מוסא.