לבנון: זוהה המפגע בשגרירות אירן

גורמי ביטחון בלבנון טוענים כי זיהו את גופת המחבל שאחראי לפיגוע הטרור בשגרירות אירן. על פי הדיווח, הרשויות כבר פנו לבני משפחתו של החשוד, תושב צור, במטרה לאסוף דגיות מהם דגימות DNA

זירת הפיצוץ, השבוע (AP)

הרשויות בלבנון טוענות כי זיהו את אחד ממבצעי הפיגוע בשגרירות אירן בשבוע החולף, פיגוע קשה שבו נהרגו 23 בני אדם, בהם גם נספח התרבות האירני. החשוד, תושב העיר צידון, היה ידוע בקשריו עם גורמים אסלאמיים קיצונים, כך על פי גורמי ביטחון במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בני משפחתו של החשוד, שגופתו נמצאה בין ההריסות, התבקשו להיפגש עם הרשויות על מנת שאלה ידלו מהם דגימת DNA שתאשר שאכן מדובר באיש. משפחתו, כך על פי כלי התקשורת המקומית סירבה להאמין כי בנם אחראי לפיגוע המשולב שגרם למותם של רבים ולפציעתם של עשרות בני אדם.

למרות שתחילה הפנו גורמים אירנים אצבע מאשימה לעבר ישראל, זמן קצר לאחר הפיגוע נטל ארגון המזוהה עם אל-קאעידה אחריות למקרה. מנהיגו הרוחני של ארגון הטרור, השייח' הלבנוני סיראג'אדין זורייקאת, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "גדודי עבדוללה עזאם, תאי חוסיין בן-עלי, מי ייתן שירצו את האל - עומדים מאחורי המתקפה בשגרירות האירנית בביירות". השייח' איים כי הארגון ימשיך לתקוף בלבנון עד שאירן תסיג את כוחותיה מסוריה וישוחררו כל אסירי הארגון מבתי הכלא הלבנוני.

חיזבאללה והאירנים שנפגעו בפיגוע, הם למעשה מי המציאו והנהיגו את שיטת פיגועי התופת. הם שהדריכו את אנשי אל-קאעידה כיצד לתקוף שגרירויות ברחבי העולם, ועכשיו הם סופגים בעצמם את הפיגוע בבירת לבנון. הארגון שנטל עליו את האחריות לפיגוע, "גדודי עבאללה עזאם", ביקש לנקום באירנים ובחיזבאללה על מעורבותם בלחימה בסוריה. רק היום דיווחו כוחותיו של אסד כי הם נמצאים בעיצומו של קרב על שליטה בהרי קלאמון בגבול סוריה-לבנון. עכשיו מנסים אותם ארגונים סוניים לפגוע באירנים בעורף.

בכל הנוגע לזליגת הלחימה מסוריה ללבנון, הלבנונים עצם אינם נקיים מאשמה. מלבנון עוברים אנשי חרירי דרך הרי קלאמון ומעבירים תחמושת ואספקה למורדים בדמשק. החשש העיקרי בלבנון הוא שהאירנים וחיזבאללה רוצים "לנקות" את האוכלוסייה הסונית בין דמשק לביירות ולייצר מפה חדשה של סוריה. לכן, כל לבנוני מבין מה הוביל למה שאירע בביירות.