אל-קאעידה לקח אחריות לפיגוע בשגרירות אירן בביירות

אחרי שאירן האשימה את ישראל באחריות לפיצוץ הקטלני בשגרירות אירן בביירות, ארגון בשם "עבדוללה עזאם", המקושר לאל-קאעידה נטל אחריות לפיגוע בו נהרגו 22 בני אדם. "נמשיך לתקוף בלבנון, עד שאירן תסיג את כוחותיה מסוריה וישוחררו כל אסירי הארגון מבתי הכלא הלבנוני", כתב מנהיגו הרוחני של הארגון

אחרי שאירן הפנתה אצבע מאשימה לעבר ישראל כמי שעומדת מאחורי פיגוע התופת בלב ביירות, לקח ארגון "עבדוללה עזאם", המקושר לאל-קאעידה, אחריות על הפיצוץ בשגרירות האירנית בביירות שהביא למותם של 22 בני אדם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מנהיגו הרוחני של ארגון הטרור, השייח' הלבנוני סיראג'אדין זורייקאת, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "גדודי עבדוללה עזאם, תאי חוסיין בן-עלי, מי ייתן שירצו את האל - עומדים מאחורי המתקפה בשגרירות האירנית בביירות". השייח' איים כי הארגון ימשיך לתקוף בלבנון עד שאירן תסיג את כוחותיה מסוריה וישוחררו כל אסירי הארגון מבתי הכלא הלבנוני.

מוקדם יותר טען השגריר האירני כי דווקא ישראל היא האחראית להרג. "האירוע הזה משרת את האינטרסים של היישות הציונית", אמר השגריר שניצל בפיגוע. דוברות משרד החוץ האירני יישרה קו עם אמירותיו התקיפות של השגריר ומסרה כי "ידיים שישראל שכרה את שירותיהן ביצעו את הפיגוע". שר סורי בכיר האשים גורמי מודיעין סעודים וישראלים בתכנון המתקפה.

גם ראש ממשלת לבנון נג'יב מיקאטי לא נשאר אדיש לפיגוע אותו כינה "פעולת טרור פחדנית". בהצהרה שמסר לכלי התקשורת בארצו אמר מיקאטי כי מטרת המתקפה הייתה להבעיר את המצב בלבנון ולהשתמש במדינה "כדי לשלוח מסרים".

אירן הפנתה אצבע מאשימה לישראל (AP)

מיקאטי קרא לאזרחי ארצו להישאר רגועים ולפעול באיפוק נוכח המצב הרגיש. "ביקשנו מכוחות הביטחון לפעול במהרה לחקירת האירוע כדי שיוכלו לחשוף ולעצור את האחראים לפיגוע", הדגיש ראש הממשלה הלבנוני.

דובר החיזבאללה אמר ל-BBC זמן קצר לאחר הפיגוע כי "ההתנגדות מודיעה לכל מי שביצע את המתקפות המפלצתיות האלה שנמשיך לפעול. נמשיך במאמצים שלנו להביס את ישראל ולהביס את הטרור".

הנגבי: ישראל לא מעורבת בפיצוץ

בתגובה רשמית ראשונה של גורם ישראלי לתקרית, אמר ח"כ צחי הנגבי, חבר בוועדת החוץ והביטחון, כי לישראל אין כל קשר לפיצוץ. "שפיכות הדמים בביירות נובעת מהמעורבות של חיזבאללה במשבר בסוריה", אמר הנגבי לסוכנות הידיעות רויטרס. "לישראל אין שום מעורבות בפיצוצים בעבר או בהווה".

כוחות הביטחון מפנים את הפצועים (רויטרס)

רשת אל-מנאר של החיזבאללה טוענת כי הפיצוץ הראשון בוצע על ידי מחבל מתאבד רכוב על אופנוע שפוצץ עצמו סמוך לשגרירות. שתי דקות לאחר מכן התפוצצה מכונית תופת שגרמה לנזק רב לשישה בניינים במתחם. כתוצאה מהמתקפה נהרג איברהים אנסארי, נספח התרבות בשגרירות אירן, הנחשב לאחד מבכירי הסגל הדיפלומטי במדינה.

אזור דרום ביירות ידוע כמעוז חיזבאללה שבו התרחשו לפחות שלושה פיצוצים נוספים בשנה האחרונה. המתקפות הקודמות נקשרו גם הן למורדים הסורים, שניסו לפגוע בארגון הטרור הלבנוני שמקפיד לשלוח את לוחמיו למוקדי הלחימה בסוריה. בריאיון לדיילי-סטאר, אמר ראש הממשלה לשעבר סעד חרירי כי הוא מגנה את הפיגוע, אך שעל לבנון להתרחק ככל הניתן מהעימות הסורי.