סוריה: המורדים יצטרפו לפסגת השלום המתוכננת בז'נבה

ארגון הגג של המורדים בסוריה פרסם הודעה בה הצהיר על הסכמתו להשתתף בוועידת השלום הצפויה להתקיים בשווייץ בסוף החודש הקרוב. יחד עם זאת, המורדים הציבו את סיום שלטונו של בשאר אסד כתנאי להגעתם לשיחות

המורדים ישתתפו בבחירות (חדשות 2)

האם מסתמן סוף למלחמת האזרחים בסוריה? המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הרשמי והגדול במדינה, הודיע הלילה (ב') כי נציגיו ישתתפו בוועידת השלום המתוכננת בז'נבה בתיווך אמריקני ורוסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהודעה שפורסמה הלילה מטעם ראשי הארגון השוהים באיסטנבול שבטורקיה, נכתב כי המועצה הלאומית תיקח חלק ב"פסגת ז'נבה השנייה" המתכוננת להתקיים בשוויץ בסוף החודש. המעצמות, ובראשן ארה"ב ורוסיה, מנסות כבר זמן רב לארגן את וועידת השלום, אך נתקלו בסירובים ותנאים מצד שני הצדדים, ובשבוע שעבר דווח כי הוועידה עשויה להידחות.

יחד עם זאת, ראשי המורדים הציבו מספר תנאים להשתתפותם בוועידה: ארגוני המורדים הבהירו כי השיחות צריכות להסתיים בהעברת השלטון מידיו של הנשיא בשאר אסד. בנוסף, דרשו ראשי האופוזיציה לאפשר כניסה מיידית של צוותים רפואיים וסיוע הומניטארי לאזורי הקרבות בסוריה.

"הממשל לא דיווח על כלל הנשק הכימי הנמצא ברשותו"

הודעת האופוזיציה הסורית התפרסמה כשבוע לאחר שדווח כי ארה"ב בוחנת מידע מודיעיני בו נראה כי הממשל הסורי לא מציית לחלוטין להבטחתו להשמיד את כל הנשק הכימי שברשותו. המשמעות היא שהסורים מנסים להסתיר חלק מהנשק שברשותם, וזאת בניגוד להסכם האמריקני-רוסי אליו סוריה התחייבה.

מסתיר נשק? הנשיא אסד (AP)

רשת CNN דיווחה כי המידע המודיעיני החדש אינו חד משמעי, אבל "יש בו מספר כיוונים של מידע שיכולים לערער את האמון שלנו במשטר הסורי", אמר בכיר אמריקני שלא הזדהה בשמו. "הם עשו לאחרונה דברים שמרמזים שסוריה לא מוכנה להיפטר מכל הנשק הכימי שברשותה", הוסיף הגורם.

נציגי הרשת דיברו עם כמה בכירים אמריקנים להם יש גישה למודיעין עדכני בנוגע לסוריה, והם אישרו את דבריו של הבכיר. הם הוסיפו שכל המידע הגיע גם לבית הלבן, למחלקת המדינה ולמשרד ההגנה ושם בוחנים את המודיעין שהתקבל. בכיר אחר אמר כי המידע שהגיע לארה"ב אינו החלטי, ואין עדיין מסקנה סופית לגבי פעולותיו של המשטר הסורי לנוכח מה שנחשף. עם זאת, נמסר כי נמשכים מאמצי המודיעין כדי לוודא מה בדיוק המשטר הסורי מתכנן לעשות.