סוהא ערפאת: "הפשע נחשף - בעלי הורעל באמצעות חומר רדיואקטיבי"

אלמנתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית לשעבר קיבלה לידיה את תוצאות הבדיקות שנערכו לשרידי גופתו על ידי מדענים משוויץ והכריזה כי בגופו נמצא מינון קטלני של החומר הרדיואקטיבי פולוניום-210. "זו התנקשות פוליטית", אמרה. בתו של ערפאת התייחסה גם היא לתוצאות ואמרה: "מה שיביא לסגירת מעגל יהיה לגלות מי האחראי"

יושב ראש הרשות הפלסטינית לשעבר יאסר ערפאת הורעל למוות באמצעות החומר הרדיואקטיבי פולוניום - כך אמרה הערב (ד') אלמנתו סוהא ערפאת לסוכנות הידיעות רויטרס, לאחר שקיבלה לידיה את תוצאות הבדיקות שנערכו לשרידי גופתו על ידי מדענים משוויץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"מה שנחשף פה זה פשע של ממש, זו התנקשות פוליטית", אמרה סוהא ערפאת ממקום מושבה בפריז, עם קבלת הדוח מהמכון לקרינה של בית החולים האוניברסיטאי בלוזאן. דגימות מגופו ומבגדיו של ערפאת נלקחו לאחר שגופתו הוצאה ממתחם הקבר במוקטעה ברמאללה בנובמבר האחרון. "כעת, כשיש לנו הוכחה שהוא הורעל, אני חשב הקלה", אמרה זאהווה, בתו בת ה-18 של ערפאת. "מה שיביא לסגירת מעגל סופית יהיה לגלות מי הרג אותו ומה היו המניעים שלו".

זאהווה ערפאת, בתו של הראיס (אל ג'זירה)

רשת אל גז'ירה דיווחה כי האלמנה קיבלה לידיה עותק של נתיחת הגופה שהצביע כי בגופו של ערפאת נמצא החומר פולוניום-210 ברמה הגבוהה פי 18 לפחות מהנורמלי. הדיווח מצטרף לתחקיר ששידרה אל ג'זירה באוגוסט 2012, ולפיו נמצאו שרידי החומר הרדיואקטיבי על בגדיו של ערפאת שנשלחו למכון הפתולוגי בשווייץ.

"לא נעצור עד שנגלה מי עשה זאת"

על פי הדיווח באל ג'זירה, החומר נמצא בצלעותיו של ערפאת, באגנו ואף באדמה סביב לגופתו. אתמול הועברו תוצאות הנתיחה לידי אלמנתו ולנציגי הרשות הפלסטינית. "אני זוכרת כיצד בעלי הלך ונעלם בבית החולים, ובעיניו היו סימני שאלה רבים", אמרה סוהא. "מוות הוא גורלו של כל אדם, אבל כשמדובר בהרעלה - זה דבר נורא. בתי ואני מוכרחות לדעת מי עשה את זה ולא נעצור עד שנגלה. מדובר בקונספירציה לסלק אותו, ואני מקווה שהרשות הפלסטינית תקדם את החקירה ותבדוק היטב כל היבט שלה".

סוהא ערפאת (אל ג'זירה)

לאחר שמת בבית חולים בפריז בנובמבר 2004, התקשו הרופאים המקומיים לקבוע את נסיבות מותו ולא בוצעה נתיחה שלאחר המוות. הראיות החדשות שנמצאו, בנוסף להאשמות ברחוב הפלסטיני כלפי ישראל באחריות למותו, הביאו לצעד החריג של הוצאת גופתו מהקבר על מנת לקבוע בוודאות מהי סיבת מותו של ערפאת. ישראל מצדה מכחישה כל מעורבות במותו של ערפאת, וקראה לרשות לפרסם את התיק הרפואי של הראיס שמעולם לא פורסם בציבור.