דיווח: "הממשל הסורי מסתיר נשק כימי"

האם ההסכם האמריקני-רוסי בסכנה? בכיר בממשל האמריקני אמר כי מידע מודיעיני חדש שהגיע מסוריה מעלה סימני שאלה לגבי חלקה של סוריה בהסכם. המידע אינו החלטי, אך לפיו הממשל הסורי מנסה להסתיר חלק מהנשק הכימי שברשותו. "המידע הועבר לעיון כל הגורמים הרלוונטיים, כולל בבית הלבן", אמר הבכיר

מסתיר נשק? הנשיא אסד (AP)

ארה"ב בוחנת מידע מודיעיני בו נראה כי הממשל הסורי לא מציית לחלוטין להבטחתו להשמיד את כל הנשק הכימי שברשותו. המשמעות היא שהסורים מנסים להסתיר חלק מהנשק שברשותם, וזאת בניגוד להסכם האמריקני-רוסי אליו סוריה התחייבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

רשת CNN מדווחת כי המידע המודיעיני החדש אינו חד משמעי, אבל "יש בו מספר כיוונים של מידע שיכולים לערער את האמון שלנו במשטר הסורי", אמר בכיר אמריקני שלא הזדהה בשמו. "הם עשו לאחרונה דברים שמרמזים שסוריה לא מוכנה להיפטר מכל הנשק הכימי שברשותה", הוסיף הגורם.

נציגי הרשת דיברו עם כמה בכירים אמריקנים להם יש גישה למודיעין עדכני בנוגע לסוריה, והם אישרו את דבריו של הבכיר. הם הוסיפו שכל המידע הגיע גם לבית הלבן, למחלקת המדינה ולמשרד ההגנה ושם בוחנים את המודיעין שהתקבל.

"אין עדיין מסקנה סופית לגבי הרצון הסורי"

בכיר אחר אמר כי המידע שהגיע לארה"ב אינו החלטי, ואין עדיין מסקנה סופית לגבי פעולותיו של המשטר הסורי לנוכח מה שנחשף. עם זאת, נמסר כי נמשכים מאמצי המודיעין כדי לוודא מה בדיוק המשטר הסורי מתכנן לעשות.

דובר מועצת הביטחון של האו"ם פרסם אתמול הצהרה בה נכתב "אנו ממשיכים לבחון את ההיענות ואת הדיוק של ההצהרות שמסרה סוריה לארגון לפירוק נשק כימי שלוקח חלק בהשמדת הנשק במדינה. עם זאת, בהתאם למדיניות הארגון, ההצהרות בדבר מיקום הנשק שסוריה דיווחה לארגון הן מסווגות ולא יפורסמו ברבים".

ההסכם ישרוד? שרי החוץ לברוב וקרי (AP)
על פי המידע שמפרסמת CNN, סוריה שומרת על מצבורים של נשק וכלי שיגור כמו ראשי נפץ וארטילריה, כך שהממשל יוכל להשתמש שוב בנשק כימי אם ירצה. בכירים מאמינים כי אסד שומר על מצבורי הנשק הכימי שלו בעיקר נגד מה שהוא רואה "האיום מישראל".

הערכה: 1,000 טון נשק כימי בידי אסד

זהו אינו הדיווח הראשון לפיו המשטר הסורי מפזר את הנשק הכימי שברשותו. בחודש ספטמבר פורסם כי יחידה חשאית של צבא סוריה מפזרת את מאגרי הנשק הכימי והתחמושת של משטר אסד ללא פחות מ-50 אתרים שונים ברחבי המדינה.

על פי הדיווח, שמצטט גורמי ביטחון מערביים, פעולותיה של היחידה הצבאית הסודית נועדו כדי להקשות על הקהילה הבינלאומית לאתר את הנשק הכימי הסורי. הדברים באים לאחר שאסד הודיע על העברתו לפיקוח בינלאומי ועל הצטרפות לאמנה נגד אחזקת נשק כימי. פעולת הזזת מאגרי הנשק נעשית על ידי יחידה 450, שנחשבת ליחידת עילית סודית במיוחד של צבא סוריה. בדיווחים בעבר נאמר כי היחידה המיוחדת, הכפופה ישירות לנשיא ושמועסקים בה עלאווים בלבד, היא שאחראית על הפעלת הנשק הכימי בסוריה.

על פי ההערכות בארצות הברית, משטרו של באשר אסד מחזיק כ-1,000 טונות של נשק כימי וביולוגי. עד כה נהג המשטר להחזיק את מאגרי הנשק שלו במספר אתרים גדולים במערב המדינה, אך בשנה האחרונה החל בפיזור המאגרים ליותר מ-20 אתרים ברחבי סוריה.