צפו: מורסי בכלוב בבית המשפט בקהיר

לראשונה מאז מעצרו, נחשפות תמונות פומביות של מורסי, בכלוב בבית המשפט. הדיון בעניינו של נשיא מצרים המודח הופסק לאחר שסירב ללבוש את מדי האסיר וקרא יחד עם יתר הנאשמים להפיל את השלטון הצבאי. "אני הנשיא!", צעק מורסי. לאחר זמן קצר, שבו הנאשמים לבית המשפט, אך לאחר מכן הוחלט לסיימו ולהמשיך את המשפט בינואר.

לראשונה מאז מעצרו, שודרו בטלוויזיה המצרית תמונות של הנשיא המודח מוחמד מורסי. מורסי הובא לבית המשפט והוחזק בכלוב במהלך המשפט. הייתה זו הפעם הראשונה בה נראה מורסי בציבור מאז שהופל משטרו ב-3 ביולי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף, שודרו תמונות של מורסי בחליפה כהה, צועד מתוך רכב מסחרי לבן, תוך כדי שהוא מוקף באנשי אבטחה. משפטו של מורסי נדחה ל-8 בינואר, בעקבות המהומות שפרצו במהלך הדיון. מורסי ועוד 14 נאשמים, בכירים נוספים ממשטרו ומתנועת האחים המוסלמים, טענו "זו הפיכה צבאית, ומנהיגי המהפכה הצבאית הזו צריכים ללכת לבית הסוהר על פי החוקה. די למשטר הצבאי".

מורסי הובל לבית המשפט באווירה טעונה מאוד שברחבי המדינה נערכו הפגנות תמיכה בנשיא המודח ובתנועת האחים המוסלמים. שעת פתיחת המשפט התאחר שוב ושוב במשך שעתיים ומיקומו שונה מספר פעמים. מורסי סירב ללבוש את מדי האסיר שנתנו לו וטען שהמשפט אינו לגיטימי, ואף צעק לעבר השופט: "אני הנשיא החוקי והלגיטימי של המדינה". 

השופט אחמד סאברי יוסוף נאלץ לסיים את הישיבה פעמיים בגלל הצעקות במהלך המשפט, צעקות שהפריעו למהלך הדיונים. אחרי הדיון הסוער השופט קבע שהמשפט ינעל עד ה-8 בינואר. בזמן הזה עורכי דינו של מורסי יקבלו לידיהם את מסמכי התביעה, אך לא להגיע לביקור בבית הסוהר בו מורסי, המואשם במעורבות בגרימת מותם של מפגינים במהלך המהומות בארצו, נמצא. לפי דיווחי הטלוויזיה המצרית. מורסי יועבר כעת לכלא טורה בקהיר - הכלא שבו הוחזק גם הנשיא הקודם חוסני מובארק - ששוחרר ביולי האחרון.

מורסי, שלו זו הופעה פומבית ראשונה מאז נעצר, הובא לבית המשפט באמצעות מסוק. הרשויות במצרים החליטו לשנות ברגע האחרון את מיקום המשפט לאחד הפרברי המרוחקים של קהיר, וזאת על מנת למנוע הפגנות המוניות של תומכיו האיסלאמיסטים. במקום התאספו משעות הבקור כ-20 אלף שוטרים שהגיעו לאבטח את בית המשפט.

אתמול פרסם העיתון המצרי "אל-וואטן" הקלטות מפגישתו של מורסי עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שביקרה אותו בתאו בסוף יולי האחרון. על פי ההקלטות, הנשיא המודח כפר בהאשמות נגדו וטען כי לא היה מעורב בהרג המפגינים. "אם אשפט אגן על עצמי בבית המשפט", אמר מורסי לאשטון. "לא הייתי מעורב באירוע שבו נהרגו המפגינים. אני מתכוון לומר את זה לשופטים".

שלטון הצבא במצרי החליט כי משפטו של מורסי לא ישודר בטלוויזיה, זאת בניגוד למשפטו של קודמו בתפקיד חוסני מובארק. מומחים במצרים מעריכי כי המשפט צפוי להימשך מספר חודשים ולא ידוע המועד שבו יימסר גזר הדין.

הנשיא המודח, ארכיון (רויטרס)