לראשונה: אישה מונתה לדוברת חמאס

מתוך כוונה לפנות למערב, הוחלט בחמאס למנות לראשונה אישה לתפקיד דוברת הארגון שתעבוד מול התקשורת הזרה. למרות המדיניות המוצהרת של ארגון הטרור, שלפיה אין ליצור קשר עם התקשורת הישראלית היא מצהירה: "בקרוב אלמד גם עברית"

הדוברת החדשה של החמאס (חדשות 2)

החמאס הודיע כי החליט למנות לראשונה אישה כדוברת הארגון בשפה האנגלית - זאת כחלק מאסטרטגיה חדשה של הארגון לפנות באופן נגיש יותר לתקשורת המערבית. הדוברת החדשה, איסרה אל-מודלאל, עיתונאית צעירה בת 23, התייחסה זמן קצר לאחר המינוי לאתגרים העומדים בפניה. "אפנה לתקשורת המערבית והישראלית ואפעל לשנות את הגישה של התקשורת כדי להעניק תמונה חדשה לגבי חייהם של הפלסטינים בעזה", סיפרה לעיתון אשארק אל-אווסט הרואה אור בלונדון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדבריה, היא מכירה בכך שלצורך השגת המטרות שהציבה לעצמה ייתכן וייקחו שנים רבות של עבודה קשה. "אציג את הנושא בצורה אנושית יותר, אפילו אם בכירים פלסטינים לא יבינו את השפה והסגנון", היא אומרת. "במערב לא מבינים את השיח הדתי כפי שהם מבינים את השיח הבין אישי".

המינוי של מודלאל גורם לעניין רב בתקשורת הערבית ובעזה, שאינה ידועה בהצגת נשים במרכז הבמה. כך לדוגמה רק אישה אחת מכהנת כשרה בשלטון החמאס בעזה, ג'אמילה אל-שנטי, האחראית על ענייני הנשים ברצועה. לדוברת החדשה רקע יוצא דופן בנוף הפלסטיני. היא התגוררה בבריטניה ולמדה במשך שנים ארוכות בעיר ברדפורד. לדבריה, הזמן שהעבירה בממלכה הבריטית הביא לשינוי משמעותי בהבנתה את התרבות המערבית.

הפנים הישנות של הארגון? (רויטרס)

מודלאל לא מסתפקת בשליטה האבסלוטית בשפה האנגלית, בכוונתה ללמוד בחודשים הקרובים גם עברית כדי שתוכל לעקוב מקרוב אחר התקשורת הישראלית. "אני לומדת הכל על התקשורת הישראלית, המערבית והאמריקנית", היא מספרת. "אעביר זמן רב בצפייה בערוצים השונים".

עד כה חמאס לא אפשר לעיתונאים בעזה ליצור קשר עם כלי התקשורת בישראל, ובכירים בארגון מסרבים כדרך קבע לשוחח עם עיתונאים ישראלים. הגישה של הדוברת החדשה עשויה לגרום לשינוי מפתיע במדיניות המוצהרת של ארגון הטרור. "אם יאפשרו לי, אין לי כל בעיה לשוחח עם ישראלים", אמרה מודלאל.