נשיא סוריה בריאיון: "אנחנו לא טובחים באזרחים, הטענות האלה ילדותיות"

4 שנים ללוחמה העקובה מדם בסוריה שכבר גבתה את חייהם של יותר מ-200 אלף סורים, בשאר אסד עונה לשאלות הקשות בריאיון ל-BBC: "הצבנו לעצמנו יעד להילחם בטרוריסטים. כל מה שאנחנו עושים הוא להגן על אזרחינו". אסד הבהיר כי הצבא משתמש רק בכלי נשק מותרים - והכחיש את הטענות על הפצצות כבדות על מרכזי אוכלוסיה

"מטרתנו היא להגן על האזרחים". אסד (AP)

נשיא סוריה מתגונן, לא לוקח אחריות למצב הבלתי נתפס אליו הגיעה ארצו - ודוחה את הטענות על אחריות להרג המונים: בחודש הבא יציינו בסוריה 4 שנים לפרוץ מלחמת האזרחים העקובה מדם שגבתה את חייהם של למעלה מ-200 אלף סורים - רבים מהם אזרחים. בריאיון בלעדי לרשת BBC, מבהיר הנשיא הסורי בשאר אסד, כי שלטונו פועל להגן על האזרחים - ונלחם בטרוריסטים, מכחיש כי הורה להפציץ מרכזי אוכלוסייה ועשה שימוש בנשק אסור - ודוחה הצטרפות לקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש.

"כל מלחמה היא רעה, ובכל מלחמה אזרחים נפגעים, אבל זו לא המדיניות שלנו", הבהיר אסד. "מהיום הראשון הצבנו יעד להילחם בטרוריסטים שפלשו לארצנו - ולהגן על אזרחינו. לא הייתי נשאר בשלטון, אילולא הייתי זוכה לתמיכת האזרחים להמשיך ולהיאבק במורדים החמושים של דאע"ש, ג'בהאת אל-נסורה ואל-קאעידה. אנחנו תוקפים את הטרוריסטים הקיצוניים שהורגים את חיילינו ואת הבסיסים הצבאיים שלנו".

יותר מ-200 אלף הרוגים ב-4 שנים (רויטרס)


אסד דחה את הטענות לפיו משטרו טובח דרך קבע באזרחים כשהוא מפציץ ללא הכרה באזורים מיושבים עליהם השתלטו המורדים: "הטענות על הרג מכוון של אוכלוסייה הן ילדותיות. אם הטענות האלה היו נכונות, איך אנחנו נהנים מתמיכה ציבורית? גם מספר הקורבנות הרב עליו מדווח בתקשורת מנופח ואינו תואם את המציאות".

לטענת הנשיא הסורי, צבאו לא עושה כל שימוש בנשק אסור לשימוש על פי החוק הבינלאומי. אסד הכחיש שנעשה שימוש בחביות נפץ קטלניות המושלכות ממטוסים - והורגות המונים: "הצבא לא משתמש בכלי נשק אסורים אלא בכדורים, טילים ופצצות. כשאתה יורה אתה מכוון למטרה - והמטרה היא להילחם בטרוריסטים כדי להגן על האזרחים".

"למה להפציץ בתי ספר?" (רויטרס)


בתשובה לשאלה על שימוש בגז כלור אחרי הטבח הכימי, השיב הנשיא: "גז כלור יש בכל בית ובכל מפעל בסוריה, זה לא נשק. אילו היה מדובר בהפיכת כלור לנשק הייתה פגיעה בהמוני בני אדם וזה לא מה שקרה. אנחנו לא הפעלנו כלור כנשק. החיילים שלנו היו קרובים מאוד לזירת ההתרחשות ואף נפגעו משאיפת הגז".

אסד הכחיש את הטענות לפיהן חייליו מפציצים בתי ספר שלמים על יושביהם: "מה המטרה לעשות זאת? מה זה משרת?", תהה והבהיר כי הוא מזדהה עם הכאב של הקורבנות הרבים מהקרבות במדינה. "אנחנו חיים את הכאב של הקורבנות ולא משנה מאיזה צד הם. משפחות איבדו את היקר להן מכל - ואני איבדתי חברים וקרובי משפחה".

"לא נצטרף לקואליציה נגד דאע"ש"

הנשיא הסורי, המנהל לוחמה עקובה מדם נגד פעילי ארגון המדינה האסלאמית שהשתלטו על שטחים מארצו, הבהיר כי דמשק לא תצטרף לקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש: "איך נשתתף בקואליציה כזו, שרוב המדינות החברות בה הן תומכות טרור? המקור של דאע"ש וכל הארגונים הקשורים לאל-קאעידה הם בני האסלאם הווהאבי שנתמכים על ידי בית המלוכה בסעודיה. הציבור בסעודיה תומך מאוד בדאע"ש ומקבל את האידיאולוגיה שלו".

"ההפצצות נגד דאע"ש מועילות, אבל לא מספיק (AP)


לדברי אסד, ההפצצות של בעלות הברית על יעדי דאע"ש מסייעות לו - אולם אין להן השפעה מהותית: "יש להפצצות מהאוויר כמה יתרונות במאבק נגד הטרוריסטים, אבל זה לא מספיק רחב ורציני כדי לשנות את המצב בשטח".

"הנשיא אובמה אמר שלכונן אופוזיציה מתונה בסוריה זה פנטזיה. כל אותם כוחות שנלחמים בשלטון הם מדאע"ש, ג'בהאת אל-נוסרה ואל קאעידה, והם לא מתונים. צריך להיות מציאותיים", הוסיף.

אסד דחה את הדיווחים לפיהם הוא ניסה לברוח מהמדינה בחסות רוסית לפני כמה שנים: "המשימה שלי כנשיא היא לקחת אחריות לאזרחים ולדאוג להם, לא לברוח. במערב לא רצו להיפטר ממני אישית אלא לשנות בכלל את מערכות השלטון בסוריה. אין במאמצים לסלק אותי היבט פרסונלי".