מתח בקהיר לקראת משפט מורסי

נשיא מצרים המודח הגיע לאקדמיית המשטרה בקהיר לקראת משפטו שייערך במקום. אלפי שוטרים התפרסו ברחבי העיר מחשש להפגנות ומהומות של תומכי האחים המוסלמים. יחד עם מורסי יישפטו 14 מאנשיו

הפגנות תמיכה במורסי, ארכיון (AP)

נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי הגיע הבוקר (ב') לאקדמיית המשטרה בקהיר לקראת משפטו שייערך היום. אלפי שוטרים איבטחו את הגעתו של מורסי למקום מחשש למהומות. מורסי מואשם בהריגתם של מפגינים מחוץ לארמון הנשיאות בעיר במהלך דצמבר 2012. יחד עם מורסי, יישפטו 14 אנשי תנועת האחים המוסלמים, שהיו מעורבים בפיזור המפגינים. הרשויות המצריות הזיזו ברגע האחרון את מיקום משפטו של הנשיא המודח מוחמד מורסי באחד מהפרברים המרוחקים של קהיר, במהלך שנועד ככל הנראה לשבש את ההפגנות ההמוניות שאמורות להתקיים הבוקר עם פתיחת משפטו של מורסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אתמול פרסם העיתון המצרי "אל-וואטן" הקלטות מפגישתו של מורסי עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, שביקרה אותו בתאו בסוף יולי האחרון. על פי ההקלטות, הנשיא המודח כפר בהאשמות נגדו וטען כי לא היה מעורב בהרג המפגינים. "אם אשפט אגן על עצמי בבית המשפט", אמר מורסי לאשטון. "לא הייתי מעורב באירוע שבו נהרגו המפגינים. אני מתכוון לומר את זה לשופטים".

לפי הדיווח בעיתון המצרי, מורסי הכיר בכך שמיליוני אזרחים יצאו לרחובות בדרישה להדיחו. "כן, מדווחים ש-30 מיליון יצאו להפגין", התוודה מורסי בפני שרת החוץ האירופית. "היה עליהם לחכות לבחירות לפרלמנט". על פי הקלטות השיחה, אשטון השיבה למורסי כי היה עליו להתפטר כשמיליוני אזרחים דרשו ממנו לעשות זאת.

אשטון המשיכה ושאלה את מורסי מדוע לא הדיח את ראש הממשלה לשעבר הישאם קנדיל ולמה לא הכריז על הקדמת הבחירות לנשיאות. לפי הדיווח ב"אל-וואטן", מורסי ענה כי הוא הנשיא היחיד של המדינה והוא היחיד שמוסמך לקבל החלטות. "אם למדינה יש נשיא הוא זה שצריך לקבל את ההחלטות", אמר מורסי. "משום כך הוא האחראי וזה לא מתקבל על הדעת שכל אחד שמתנגד יכפה את דעתו על כולם".

הנשיא המודח מואשם בהסתה ובאלימות יחד עם עוד 14 בכירים בשלטונו. הנשיא מורסי לא נראה בציבור מאז שהדיח אותו הצבא בראשות הגנרל א-סיסי בשלישי ביולי השנה. המשפט יהיה הופעתו הראשונה בציבור, וצופים כי המראה שלו בכלוב הנאשמים בבית המשפט יצית את האווירה הפוליטית המתוחה ממילא במצרים.

"האחים המוסלמים ינצלו את היום הזה כדי להתנקם במשטרה בצבא על דיכוי ההפגנות שלהם", אמר חאלד אבו-בקר, עורך דין מצרי שמייצג כמה מהקורבנות שתובעים את משטרו של הנשיא מורסי, קורבנות שנהרגו במהלך הפגנות נגד שלטונו בחורף שעבר. "אני מקווה שלא יישפך דם היום", הוסיף.

המשפט לא ישודר בטלוויזיה

בנוסף, הוחלט שכצעד מונח משפטו של מורסי לא ישודר בשידור ישיר בטלוויזיה, בניגוד למשפטו של קודמו בתפקיד - חוסני מובארק. פרטים נוספים על המשפט לא פורסמו, כולל היכן יוחזק מורסי במהלך משפטו.

ההערכה היא כי הוא יחזור למחנה הצבאי בו הוא מוחזק כעת, מההבנה שכל כלא בו הוא יוחזק יהפוך לזירת הפגנות בלתי פוסקת מטעם תומכיו. משפטו צפוי להימשך כמה חודשים לפחות, ולא ניתן לדעת מתי יינתן גזר הדין שלו.