מצרים מזהירה את ארה"ב: לא נהסס למצוא שותפים חדשים

כשהמתיחות ביחסים בין מצרים לארה"ב עדיין בשיאה לאחר הפסקת הסיוע, ולקראת ביקורו הצפוי של מזכיר המדינה קרי – שר החוץ המצרי מזהיר את וושינגטון כי ארצו תשיג את שאיפותיה הביטחוניות, גם אם תצטרך לפנות למקורות אחרים. "אם לארה"ב יש עניים במזרח התיכון כדאי לה להיות בקשרים טובים איתנו", הזהיר

טנקים ברחובות מצרים (רויטרס)

לקראת ביקורו הצפוי של מזכיר המדינה האמריקני, שר החוץ של מצרים משדר מסרים תקיפים סביב הפסקת הסיוע ומזהיר כי ארצו תעקוף את ארצות הברית בהשגת סיוע כלכלי וביטחוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בריאיון לסוכנות הידיעות רויטרס, התייחס שר החוץ המצרי נביל פהימי, לביקורו הצפוי של ג'ון קרי בקהיר ביום שלישי הקרוב - לראשונה מאז הפלתו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי. "נעבוד כדי לפתח את היחסים עם ארצות הברית", אמר פהימי, "אבל אין בליבנו ספק שנגשים את המטרות הביטחוניות שלנו, גם אם ממקורות אחרים".

פהימי תקף את ארצות הברית על כך שהיא מתעלמת מהאביב הערבי: "אם יש לכם עניין במזרח התיכון אתם צריכים להיות בקשרים טובים מאוד עם המדינה שמושכת את מרכז תשובת הלב באזור". למרות המסרים החד-משמעיים פהימי טען כי פגישתו עם מזכיר המדינה קרי "תהיה על בסיס דו-שיח אמיתי ופתוח בין חברים".

"המדינה שמושכת את תשומת הלב" (רויטרס)

בהמשך דבריו הסביר שר החוץ המצרי כי מטרת הביקור היא להבהיר לארצות הברית שהיחסים בין המדינות חשובים מאוד לממשל המצרי, וכי מדובר ביחסים עמוקים יותר משאלת מתן הסיוע. "ארצות הברית צריכה לראות את היחסים הדיפלומטיים עם מצרים כקשר אסטרטגי ולא טקטי", אמר פהימי.

בחודש שעבר הודיע הפנטגון הודיע שיפגע בסיוע הצבאי שהוא נותן למצרים של הגנרל סיסי, בגלל גל המעצרים של האחים המוסלמים. אלא שכבר בחודש אוגוסט דווח כי ארצות הברית הפסיקה בחשאי את הסיוע למצרים, שנאמד ב-585 מיליון דולרים בשנה.