המורדים בסוריה תקפו את אסד על רקע התקיפה בלטקייה: "יודע להרוג יותר מאשר להגן"

על רקע התקיפה הישראלית לכאורה בעיר הנמל לטקייה שבסוריה, תקפו ארגוני האופוזיציה הסורית את משטר אסד ואמרו כי אינו מעז להגיב לתוקפנות. "הצבא של אסד יודע כיצד להרוג את בני עמו אבל אינו יודע איך להגן עליהם", נמסר בהודעה שפרסמו הארגונים

"יודע להרוג יותר מאשר להגן". אסד (AP)

לאחר שאתמול אישרו בכירים אמריקנים כי מטוסי חיל האוויר הישראלי אכן הפציצו יעדים בעיר הנמל לטקיה בסוריה, תקפו היום (ו') גורמי אופוזיציה את הנשיא הסורי בשאר אסד ואמרו כי עצם העובדה שהוא אינו מגיב להתגרות מצד ישראל מעיד על פחדנות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"משטרו של אסד הצליח לגרום לצבא לפעול נגד בני עמו במקום להגן עליהם", נמסר בהודעה שפרסמו כוחות האופוזיציה. "אסד הורג יותר סורים מאשר שומר על חייהם, בשעה שהוא מעלים עין מהתוקפנות של הצבא הישראלי נגד סוריה".

מוקדם יותר הערב אישר גורם בממשל האמריקני, כי ישראל היא זו שתקפה בעיר הנמל לטקייה שבצפון-מערב סוריה. לפי הדיווח ברשת CNN,  טען הגורם כי מטוסי חיל האוויר תקפו מטרה צבאית בעיר הסורית. מקור ביטחוני אמריקני נוסף ציין כי מטרת התקיפה היתה טילי SA-125 מתוצרת רוסיה.

מוקדם יותר דיווחה רשת "אל-ערבייה" כי ישראל תקפה פעמיים בסוריה אתמול - בלטקייה ובעיר הבירה דמשק כשהמטרה הייתה משלוח טילים שיועד לחיזבאללה. לדיווח לא היה אישור מכל מקור רשמי.

השאלה מי תקף בסוריה מרחפת מאז שעות הבוקר, לאחר שכלי תקשורת ערביים דיווחו על פיצוץ עז שאירע בבסיס הגנה אווירית של צבא סוריה, סמוך ללטקייה. ארגון סורי לזכויות אדם טען כי הפיצוץ החריב את הבסיס הסורי.

אתר התקיפה (Google Maps)

שעות ספורות לאחר הדיווח על הפיצוץ בבסיס ההגנה האווירית, ניתוח של המטרה סמוך לכפר סנוואבאר בצפון-מערב המדינה העלה כי מדובר במערכת נ"מ מתקדמת של טילי SA-125 מתוצרת רוסיה.

בצילומי לווין של האתר שהותקף ניתן לראות את סוללות הנ"מ של מערך ההגנה הסורי מדגם "נייבה". כמו כן נראית שם סוללת טילי SA-8 כולל מנ"א (מרכז ניהול אש), שבו מצוי מכ"ם הרכישה העוקב אחר המטרה ואנטנות שידור אותות הפיקוד והעקיבה אחר הטיל. סביב המנ"א ממוקמים משגרי הטילים - כשעל כל אחד מהם ארבעה טילים. לטיל המשופר טווח מקסימלי של 35 ק"מ והוא בעל ראש קרב במשקל 70 ק"ג.

יעד התקיפה סמוך ללטקיה (רויטרס)

מערכת הטילים "פצ'ורה-2" היא מערכת טילי קרקע-אוויר דו שלבית נייחת לגובה ולטווח בינוני מתוצרת רוסיה. מדובר במערכת משופרת של הדגם הוותיק SA-3, שפותחה ברוסיה בשנת 2000. גרסה זו היא תוצאה של שדרוג המערכות הקיימות ברוסיה, שהפכו למיושנות והוצאו משירות. המערכת היא בעלת טווח ארוך יותר, יכולת העסקה של מטרות מרובות ובעלת הסתברות להרג גבוה יותר. כמו כן, המשגר שלה הועבר למשאית - דבר ששיפר את ניידותה.

בנוסף, אמש דיווחה סוכנות הידיעות הלבנונית הממשלתית כי שישה כלי טיס ישראלים חדרו בשעות הערב את המרחב האווירי של המדינה, סמוך לבירה ביירות.