הפקחים בסוריה: הושמדו כל אמצעי הייצור של הנשק הכימי

במסמך של הארגון למניעת הפצת נשק כימי נכתב כי המשטר בדמשק עמד בלוח הזמנים שנקבע בהסכם לפירוק ארסנל הנשק הכימי והשמיד את כל מתקני הייצור שהיו ברשותו. "ראינו את כל אמצעי הייצור החשובים שעליהם הוצהר מושמדים בכל האתרים שבדקנו", אישרו פקחי הארגון

עומדים בלוח הזמנים: סוריה השמידה את כל המתקנים המוצהרים לייצור נשק כימי במדינה - כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס על פי מסמך של הארגון למניעת הפצת נשק כימי. בכך עמדה סוריה ביעד שהציבה לה הקהילה הבינלאומית במסגרת העסקה בין ארצות הברית לרוסיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הארגון למניעת הפצת נשק כימי טוען במסמך כי פקחיו ביקרו ב-21 מתוך 23 אתרים לייצור נשק כימי ברחבי המדינה. על פי המסמך, שני האתרים שבהם לא ביקרו הפקחים מסוכנים מדי לפיקוח, אך הוסיפו כי הציוד לייצור הנשק הכימי בשני מתקנים אלו הועבר לאתרים חלופיים ונבדק.

הושמדו כל אתרי ייצור הנשק הכימי (רויטרס)
"אנו שמחים לומר כי ראינו את כל אמצעי הייצור החשובים שעליהם הוצהר מושמדים בכל 23 אתרי הנשק הכימי במדינה", נכתב במסמך שהגיע לידי סוכנות הידיעות רויטרס.

אסד: "להפסיק ההתערבות החיצונית בסוריה"

אמש נועד נשיא סוריה בשאר אסד עם שליח האו"ם והליגה הערבית לסוריה לחדר ברהימי. במהלך הפגישה אמר אסד כי לא ניתן יהיה להגיע לפתרון פוליטי למלחמת האזרחים במדינה, אם מדינות זרות ימשיכו לחמש את ארגוני האופוזיציה.

"העם הסורי לבדו יקבע את עתיד המדינה", אמר אסד. "כל פתרון חייב לעבור את אישורם של הסורים ולשקף את שאיפותיהם - שאיפה להפסיק את ההתערבות החיצונית. זה תנאי הכרחי לביסוס דיאלוג והכנה לקראת המטרה אליה אנו שואפים".

"להפסיק את ההתערבות החיצונית". אסד (AP)

במסגרת ההסכם בין וושינגטון למוסקבה, הסכימה דמשק להרוס את כל המתקנים הכימיים שברשותה, וזאת לאחר שבארצות הברית איימה בתקיפה צבאית נגד משטר אסד. באוגוסט האחרון נהרגו  אזרחים סורים רבים בהפגזות כימיות על פרברי דמשק, מה שהוביל למתיחות שיא באזור ולתגבור משמעותי של הכוחות האמריקניים בים התיכון.