סוריה: הארגון לפירוק הנשק לא עומד בלוח הזמנים

בדוח שנמסר למועצת הביטחון של האו"ם והגיע לידי סוכנות הידיעות AP נכתב כי פקחי הארגון לפירוק הנשק הכימי הפועלים בסוריה, טרם קיבלו גישה לשניים מתוך 23 האתרים בהם הצהיר ממשל אסד כי מוחזקים חומרים כימיים. הפקחים שהיו אמורים לסיים עבודתם לפני כיומיים, לא נכנסו לאתרים בשל "סיבות ביטחוניות"

הפקחים לא עמדו בזמנים, ארכיון (רויטרס)

הארגון לפירוק הנשק הכימי הפועל בסוריה לא עמד בלוח הזמנים. בדוח שהציג הארגון בפני מועצת הביטחון של האו"ם צוין כי פקחי הארגון קיבלו גישה רק ל-21 מתוך 23 האתרים עליהם הצהיר השלטון הסורי בהם מוחזק נשק כימי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדוח שהגיע לידי סוכנות הידיעות AP נכתב כי הפקחים לא הגיעו לשניים מהאתרים שעליהם הצהיר משטרו של אסד, זאת בשל "סכנות ביטחוניות". לדברי הארגון מדובר ככל הנראה בשני אתרים המצויים בשטח המוחזק על ידי כוחות המורדים או לחילופין בשטחים בהן מתקיימת לחימה ערה. בדיקותיהם של הפקחים בכלל האתרים היו אמורות להסתיים לפני כיומיים.

יו"ר הארגון לפירוק הנשק, אחמט אוזמצ'ו, דיווח במסגרת הדוח שהוגש למועצת הביטחון כי סוריה הצהירה על 41 מתקנים שבהם מוחזקים כ-1,300 טונות של חומרים כימיים המפוזרים ב-23 האתרים המדוברים. לדבריו, הפקחים הספיקו לאמת את המידע שהועבר להם מהשלטונות הסורים ב-37 אתרים.

במקביל להגשת הדוח, אמר מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי תהליך הפיקוח והשמדת הציוד המשמש לייצור הנשק הכימי בסוריה מתנהל על פי לוח הזמן שתוכנן מבעוד מועד. הוא הוסיף כי פעילות הפקחים צפויה להסתיים ביום ו' הקרוב, זאת פרט לשני האתרים שאליהם לא התאפשרה הגעת הפקחים.