סעודיה ויתרה על מקום במועצת הביטחון של האו"ם

על רקע כישלונה של מועצת הביטחון של האו"ם להתערב במשבר בסוריה בשל זכות הוטו הרוסית במועצה, ויתרה ערב הסעודית על מקומה כחברה מתחלפת. "למועצת הביטחון יש מוסר כפול שמקשה עליה לסיים מלחמות", נכתב בהודעת משרד החוץ הסעודי

מועצת הביטחון של האו"ם (AP)

ערב הסעודית הודיעה היום (ו') כי היא מוותרת על מקומה כחברה מתחלפת במועצת הביטחון של האו"ם. "למועצת הביטחון יש מוסר כפול שמקשה עליה לסיים מלחמות ולפתור סכסוכים בעולם", נאמר בהודעת משרד החוץ בריאד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי ההודעה, ערב הסעודית לא תשמש חברה במועצה עד שלא יונהגו בה שינויים מרחיקי לכת, אך לא צויין באילו שינויים בדיוק מעוניינת הממלכה. ככל הנראה, הרקע לאי האמון של ערב הסעודית במועצה הוא חוסר יכולתה לטפל במלחמת האזרחים בסוריה, בשל תמיכתה של רוסיה, לה יש זכות וטו, בנשיא סוריה אסד. ערב הסעודית תומכת במורדים.

החברות הקבועות במועצה הן ארצות הברית, בריטניה, צרפת, רוסיה וסין, ויש להן זכות וטו על החלטותיה. שאר החברות במועצה מתחלפות.

פקחי הארגון למניעת הפצת נשק כימי הודיעו אמש כי בדקו 50% מארסנל הנשק הכימי של סוריה. בכיר בארגון ציין כי הבעיה המרכזית שמפריעה לעבודת הפקחים היא הסכנה הביטחונית. בהודעת הארגון צויין כי משלחת האו"ם לסוריה ואנשי הארגון למניעת הפצת נשק כימי ביצעו בדיקות ב-11 אתרים בהם מוחזק נשק כימי במדינה. על פי ההודעה, נשק הושמד בשישה מתוך 11 האתרים שנבדקו.