חמאס: "מנהרות כאלה עזרו לחטיפת שליט"

אחרי חשיפתה של מנהרת הטרור בתחילת השבוע, מצהיר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס כי מנהרות מעין אלו - הן הדרך לשחרור אסירים. "זו מנהרה שעלתה דם רב, כסף ומאמצים, אבל כל אלו מתגמדים לעומת שחרור האסירים הפלסטיניים בבתי הכלא בישראל", אמר אבו-מרזוק

חשיפת המנהרה בעין השלושה (רויטרס)

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק מתייחס לראשונה לחשיפת מנהרת הטרור סמוך לקיבוץ עין השלושה, ולוקח באופן בלתי ישיר אחריות על חפירתה. "לא היינו יכולים להביא לשחרור אלף אסירים ללא מנהרות כאלה שסייעו לחטיפת גלעד שליט", צייץ מרזוק בחשבון הטוויטר שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"המנהרה שנחשפה על ידי ישראל עלתה בדם רב, בכסף ובמאמצים רבים", הוסיף אבו-מרזוק, "אך כל אלו מתגמדים לעומת שחרור האסירים הפלסטינים הכלואים בבתי הכלא בישראל".

עם חשיפת המנהרה התייחס גם דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו-עוביידה, למוטיבציה שמאחורי חפירת המנהרות. "הרצון הגובר של אנשי ההתנגדות חשוב יותר מכל מנהרה החפורה בחולות, זאת המנהרה הראשונה ואליה יתווספו עוד אלפים", אמר אבו-עוביידה. "הרצון שמניע את ההתנגדות מסוגל להביא לחפירת מנהרות נוספות רבות".

השבוע הותר לפרסום כי צה"ל חשף ביום חמישי האחרון מנהרה שנחפרה בדרום רצועת עזה והגיעה מהשטח הפלסטיני עד לאזור קיבוץ עין השלושה. במערכת הביטחון העריכו שהמנהרה, ש-300 מטרים ממנה נחפרו בשטח ישראל, היא אחת המשוכללות והארוכות שאותרו בשנים האחרונות ויועדה לביצוע חטיפת חייל או להפעלת מטעני חבלה.

בשיחה עם חדשות 2 אמר גורם צבאי כי לא מדובר במנהרה היחידה שנחשפה בעת האחרונה, וכי ארגוני הטרור ממשיכים במאמצים לנסות לחדור לשטח הישראלי. "המנהרה, שאורכה כקילומטר, היא אחת המרשימות והמורכבות שנחשפו אי פעם", אמר.

יעלון: "חמאס מכין עצמו לעימות מול ישראל"

לאחר חשיפת המנהרה, הצהיר שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון כי מדובר בהוכחה נוספת לכוונותיו של חמאס. "ארגון הטרור חמאס ממשיך להכין את עצמו לעימות מול מדינת ישראל ולפעולות טרור במידה ויחוש כי הדבר אפשרי - כל זאת עך אף הרגיעה שנכפתה עליו ומתקיימת בעיקר בזכות כוח ההרתעה של צה"ל.

יעלון ציין עוד כי מאחר ולבניית המנהרה נעשה שימוש בחומרי בניין, הורה בסוף השבוע על הפסקת העברתם של אותם חומרים לרצועת עזה. "נמשיך לפעול כדי לחשוף ניסיונות של החמאס וארגוני טרור אחרים לנסות ולממש את זממם", הדגיש שר הביטחון.

בתדרוך שערך צה"ל נמסר כי במנהרה, שנחפרה לטווח של כ-2 קילומטרים ולעומק של 15 מטרים, נחשפו תאורה ומסילות להובלת קרונית קטנה, שככל הנראה נועדו להעביר מחבלים או חיילים חטופים מצד לצד במהירות המרבית. ההערכות הן שהמנהרה נבנתה כבר למעלה משנה.

חיילי צה"ל מחוץ למנהרה שנחשפה (חדשות 2)


"המנהרה נבנתה למטרות טרור וחשיפתה סיכלה פיגוע פוטנציאלי", אמר מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן. "זו מנהרת טרור שחדרה לשטח ישראל ובכך הפרה את הריבונות שלה. זה מעשה חמור ביותר, ניתן לעשות שימוש במנהרות האלה על מנת לפגוע באזרחים ובחיילים, וזוהי הפרה בוטה של ההבנות ממבצע עמוד ענן".

כמו כן, הדגיש מפקד פיקוד הדרום כי החומרים מהם נבנתה המנהרה - הם חומרי בניין שמדינת ישראל העבירה לרצועה לשימושיים אזרחיים. "אפשרנו כניסת חומרי בניין לרצועה והחמאס ניצל ניצול ציני של טוב הלב שלנו, והשקיע את האמצעים האלה למטרות טרור", הסביר אלוף תורג'מן, "החל מהבוקר עצרנו הכנסת חומרי בניין לרצועת עזה. זה הכרח לאור השימוש שראינו שחמאס עושה, במקום לבנות לרווחת הציבור הם בונים מנהרות כאלה".

האלוף תורג‘מן הדגיש: "לא נעבור על זה לסדר היום. נמשיך להשקיע מאמצים לגלות את המנהרות. מנהרה כזו יכולה לשמש לפיגוע תופת ולהכנסת מחבלים, זו תשתית מבצעית שיכולה לשמש אותם למספר הזדמנויות".

מפקד אוגדת עזה, תא"ל מיקי אדלשטיין, אמר כי צה"ל "רואה את חמאס כאחראי לכל טרור שיוצא מעזה. זו המנהרה השלישית שגילינו השנה וזאת המתקדמת ביותר והשתמשנו".

חשיפת מנהרת הטרור - הסיקור המלא:

נתניהו: "רואים עלייה בפעילות הטרור"

תושבים בעוטף עזה לאחר חשיפת מנהרת הטרור: "זה פחד אלוהים"

צה"ל איתר מנהרת טרור מרצועת עזה