תיעוד ראשון: פקחי האו"ם במאגרי הנשק הכימי בסוריה

עבודתם של פקחי האו"ם במאגרי הנשק בסוריה החלה אתמול - והיום מתפרסמות לראשונה ההוכחות בשטח: בסרטון שפורסם בסוכנות הידיעות "רויטרס" מתועדים הפקחים פועלים באתר שבו מיכלי ענק המכילים חומרים כימיים. בקהילה הבינלאומית שיבחו את סוריה על התחלת תהליך פירוק מאגרי הנשק

 כחודש לאחר שנחתם הסכם פירוק סוריה מנשק כימי, מתחילה העבודה בשטח - והפעם יש גם הוכחות: סרטון חדש שנחשף בסוכנות הידיעות "רויטרס" ושודר בטלוויזיה הסורית, חושף את עבודת הפקחים באחד ממאגרי הנשק הכימי במדינה, שבו נראים עשרות מיכלים המכילים לכאורה חומר כימי מסוכן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון נראים פקחי האו"ם חבושים בקסדות, כשהם מסיירים במבנה שבו מאוחסנים עשרות מיכלים גדולים, שלכל אחד מהם מחובר ברז. כל המיכלים מחוברים למעין תעלת ניקוז המקשרת ביניהם.

הפקחים מתועדים בסרטון כשהם בוחנים את המיכלים מקרוב, מצלמים אותם ובודקים את לוחות הבקרה החשמליים על קירות מחסן הענק.

צוותי האו"ם החלו את עבודתם בשטח סוריה כבר אתמול וביצעו את אותן העבודות המתוארות בסרטון.

פקחי האו"ם כפי שתועדו בסרטון, היום (רויטרס)

בעולם משבחים, האופוזיציה הסורית מגנה

בקהילה הבינלאומית שיבחו היום את שלטונות סוריה על התחלת הליך פירוק הנשק הכימי. עם זאת, מנהיגי האופוזיציה במדינה המדממת גינו את ההודעה ואמרו כי המערב מאפשר לממשל אסד להמשיך ולטבוח באזרחים סורים עם נשק קונבנציונאלי.

הפקחים שהחלו כבר ביום ראשון בפירוק הנשק הכימי ובפעולות לשיגורו אל מחוץ לסוריה, נשלחו בהתאם להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם לפירוק הנשק ולהוצאתו מסוריה. על פי ההחלטה שהתקבלה בתום משא ומתן שניהלו רוסיה וארצות הברית, יוצא הנשק הכימי מסוריה עד לשנה הבאה. לדברי מזכ"ל האו"ם ידרשו כ-100 פקחים בכדי להשלים את המשימה.

הפקחים בחנו מקרוב את המיכליות (רויטרס)

מזכ"ל האו"ם: הפקחים הפועלים בסוריה בסכנת חיים

מוקדם יותר היום הזהיר מזכ"ל האו"ם באן קי מון, כי מלאכתם של הפקחים צפויה להימשך עד כשנה. "פירוק הנשק ופעילות המורדים בסוריה מעמידים את הפקחים בסכנה חסרת תקדים", הזהיר המזכ"ל.

"הפקחים עומדים בפני סכנה חסרת תקדים", בא (רויטרס)

בדוח שהעביר למועצת הביטחון ציין המזכ"ל כי הפעילות הצבאית בסוריה, לצד המסוכנות הנשקפת מפירוק החומרים הכימיים, עשויה לסכן את הפקחים שנשלחו למדינה. על פי הדיווח שפרסמה סוכנות הידיעות הצרפתית, הסיבה לכך לדבריו הינה משום ש"פעילות בסדר גודל שכזה טרם בוצעה בעבר".