אל קאעידה ניסו לחטוף את שגרירת גרמניה בתימן?

מאבטח שעבד בשגרירות הגרמנית נורה למוות במרכול סמוך לשגרירות על ידי חמושים בבירה צנעא. הרשויות במדינה מעריכות כי מדובר בניסיון חטיפה של שגרירת גרמניה על ידי תא אל-קאעידה. משרד החוץ התימני מכחיש: "השגרירה לא בארץ, המטרה הייתה השומר". לאחר מכן דווח כי עובד יוניצף מסיירה לאון נחטף באיומי רובה בצנעא

המאבטח נורה למוות, השגרירה ניצלה. זירת ה (רויטרס)

אל-קאעידה ניסה לחטוף שגרירה זרה בתימן? חמושים במדינה ירו למוות במאבטח גרמני, שהועסק על ידי השגרירות הגרמנית. הרשויות בתימן מעריכות כי הרצח היה חלק ממזימה של ארגון אל-קאעידה לחטוף את שגרירת גרמניה במדינה, שניצלה מהאירוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השומר נורה למוות כאשר יצא, ככל הנראה יחד עם השגרירה, ממרכול במחוז האדה שבבירה צנעא, בסמוך לשגרירות. "הוא יצא מהחנות לכיוון הרכב", סיפר עד ראייה. עדי ראייה נוספים סיפרו כי חמושים ברכב פתחו באש לעבר השגרירה ושומר ראשה שיצאו מהחנות. רשת התקשורת אל-ערבייה דיווחה כי הירי בוצע במהלך נסיון לחטוף את השגרירה הגרמנית, קרולה מולר-הולטקמפר. גורמים ביטחוניים במדינה טענו כי לאירוע יש "חותמת של אל-קאעידה".

תימן הכחישה את הדיווח לפיו שגרירת גרמניה נמלטה מנסיון החטיפה. דוברת משרד החוץ התימני מסרה כי השגרירה הגרמנית "נמצאת כרגע מחוץ למדינה", וציינה כי שומר הראש למעשה היה המטרה - "ככל הנראה היה נסיון לחטוף את שומר הראש, והוא נורה למוות כאשר התנגד".

דוברת משרד החוץ הגרמני בברלין מסרה כי הממשלה לא יכולה בשלב זה אשר את פרטי המקרה, אך ציינה כי "אנו עורכים מאמצים אינטנסיביים לברר את העובדות". עובדי השגרירות ומשרד החוץ הגרמני בצנעא סירבו להגיב על הדיווח. גופתו של המאבטח נלקחה לבית חולים גרמני-סעודי בבירה.

עובד יוניצ"ף נחטף בבירה

דקות ספורות לאחר מכן, דווח כי חמושים חטפו עובד של יוניצ"ף - קרן הסיוע לילדים של האו"ם. העובד, אזרח סיירה לאון שבאפריקה, נחטף באיומי רובה מרכב של האו"ם בצפון צנעא. מקורות דיפלומטיים מסרו לסוכנות הידיעות הצרפתית כי הנהג התימני לא נחטף יחד עמו.

השגרירה הגרמנית מולר-הולטקמפר רק הגיעה למדינה לאחרונה, ופגשה את נציגי הרשויות בתימן במהלך השבוע האחרון. גרמניה סגרה את שגרירויותיה בתימן לפני כחודשיים, לאחר שהתקבלה התרעה על כוונה לפיגוע. סניפי השגרירות נפתחו לאחר שנתיים בלבד.

סניפי אל-קאעידה באזור ניסו לפגוע בעת האחרונה במספר מטרות מערביות גדולות במדינה, כגון מטוסים. על פי ההערכות, אל קאעידה עמדה מאחורי סדרת רציחות של מקורות מקומיים וזרים בשנת 2011. בחודש נובמבר 2012, חמושים ירו למוות בדיפלומט סעודי ושומר הראש שלו בבירה צנעא, וחודש קודם לכן נורה למוות תימני שעבד באבטחת השגרירות האמריקנית.

בחודש ספטמבר 2012 הותקפה השגרירות האמריקנית בידי מפגינים, שזעמו על סרט שלדבריהם פגע ברגשות האיסלאם. מאות מפגינים פרצו את השער הראשי למתחם המבוצר, ניפצו חלונות במשרד האבטחה ושרפו מכוניות.

אל קאעידה הודיעו כי הם עמדו מאחורי מתקפה על בסיס צבאי בדרום המדינה בשבוע שעבר, והצהירו כי "ימשיכו במלחמה הקדושה" נגד הצבא התימני, בשל שיתוף הפעולה בין צבא תימן לצבא ארה"ב.