"החל פירוק הנשק הכימי בסוריה"

סוכנויות הידיעות מצטטות מקור באו"ם שטוען כי הפקחים שנשלחו לסוריה החלו בפירוק הנשק כימי, על פי החלטת מועצת הביטחון שקבעה כי "אף צד במאבק הסורי לא יכול להחזיק, לפתח, להשתמש, לייצר, לאגור או להעביר או להשיג נשק כימי"

פקחי האו"ם בדמשק (AP)

פקחי האו"ם החלו היום (א') בפירוק מאגרי הנשק הכימי של סוריה - כך מדווחות סוכנויות הידיעות. על פי הדיווח צוות הפקחים החלו לעבוד בשטח במדינה, יחד עם מומחים בינלאומיים לפירוק נשק כימי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות AFP מדווחת שבשעות הצהריים הגיעו אנשי האו"ם לאתר הראשון בו הם יעבדו והחלו במלאכת פירוק הנשק הכימי והפיקוח עליו. במהלך סוף השבוע בישר מרטין ניסירקי, דובר מטעם האו"ם, כי צוות הארגון לפירוק נשק כימי (OPCW) מתכוון לסיים לפרק את נשקו של נשיא סוריה בשאר אסד עד אמצע 2014. אנשי הצוות הגיעו לדמשק לפני ימים אחדים וכבר הספיקו לאבטח את האתרים, במיוחד באזורים החשופים, זאת מפני שבאו"ם טוענים כי גורמים בסוריה עשויים לשבש את עבודת הפקחים. על פי גורמים באו"ם בטרם החלו הפקחים את עבודתם, הם נערכו גם למקרה של מתקפה.

על פי סוכנות הידיעות רויטרס, הפקחים צפויים לבדוק שלושה אתרים שהותקפו לאחר התקרית שאירעה ב-21 לאוגוסט שבה נהרגו למעלה מ-1,300 אזרחים סורים - תקרית שכמעט הביאה להתערבות צבאית אמריקנית בנעשה במדינה. לפני כשבוע 15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, הסכימו פה אחד לאמץ החלטה שקוראת לפירוק הנשק הכימי שבסוריה במהירות האפשרית. בהחלטת מועצת הביטחון נכתב כי "אף צד במאבק הסורי לא יכול להחזיק, לפתח, להשתמש, לייצר, לאגור או להעביר או להשיג נשק כימי".

ובעוד פקחי האו"ם עסוקים בנשק הכימי של המשטר הסורי, ייתכן והעבודה החלה מאוחר מידי - מוקדם יותר היום (א') דיווח האתר הסעודי "אל ווטאן" כי לחיזבאללה יש טילים בעלי יכולת שיגור של ראשי נפץ כימיים לטווח ארוך. בדיווח צוטט חבר פרלמנט לבנוני, חאלד דהאר, שטען כי חברי הארגון קיבלו את הנשק מנשיא סוריה בשאר אל אסד. על פי הדיווח, אנשי משמרות המהפכה האירנים הם אלו שיצרו את מערכות השיגור בשביל הארגון השיעי, והן ממוקמות ב"דרום הרמאל, בג'ארוד ובסאנין שבאיזור בעל-בק. סוללות נוספות נמצאות בעקאר ועוד אתרים אחרים, חלקם תת-קרקעיים". במשרד הפנים הלבנוני חוששים שחיזבאללה ישתמש בטילים נגד מתנגדיו של אסד בסוריה.