מתיחות שיא במצרים לקראת חידוש ההפגנות

תנועת האחים המוסלמים עומדת בפני מבחן כוח משמעותי, כבר בתחילת החודש הבא – לאחר שראשיה קראו למיליוני תומכים לצאת לרחובות במצרים בניסיון להפקיע את השליטה מידי המשטר הצבאי. היום נהרגו לפחות 5 תומכי הנשיא לשעבר מורסי, כשכוחות הצבא פתחו באש חיה לעבר מפגינים בקהיר

על רקע התחדשות המהומות האלימות במהלך היום (ו') בקהיר ובערים נוספות ברחבי מצרים, ינסו האחים המוסלמים להוציא מיליוני בני אדם לרחובות ביום ראשון, במחאה נגד השלטון הזמני במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביום ראשון יציינו במצרים 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. בתנועת האחים המוסלמים מתכוונים הפעם לשים דגש על ערי השדה - שורת ערים שבהם כמיליון תושבים - בניסיון להפקיע את השליטה בהם מידי הממשל המרכזי בקהיר. מנגד, גם תומכי השלטון מתכננים הפגנות ביום ראשון הקרוב, והחשש במדינה הוא מפני התנגשויות אלימות.

לפחות חמישה בני אדם נהרגו היום בעימותים אלימים בין תומכי הנשיא המודח מורסי לבין כוחות הביטחון. כלי רכב של הצבא המצרי פתחו באש חיה לעברם של המפגינים בשעה שאלה עשו את דרכם לעבר כיכר תחריר במרכז קהיר.

המפגינים צעדו לעבר ארמון הנשיאות

התנגשויות אלימות במצרים (AP)
אלפי תומכי האחים המוסלמים צעדו לעבר המסגד שבו התבצרו בחודש אוגוסט האחרון בצפון קהיר, אך נתקלו שם בכוחות גדולים של משטרה וצבא, שהדפו אותם. המפגינים אף ניסו להגיע לארמון הנשיאות ולמשרד ההגנה, אך כשלו בניסיונות אלה.

זהו יום שישי שני ברציפות בו יוצאים תומכי מורסי לרחובות. מאות מפגינים הגיעו בשבוע שעבר לכיכר תחריר בקהיר. המפגינים, שקראו "להפיל את המשטר הצבאי", פוזרו לאחר זמן קצר על ידי המשטרה. עוברי אורח תקפו את המפגינים באבנים.

במקביל נמצא הצבאי המצרי בישורת האחרונה של המבצע הצבאי בסיני. גורמים בצבא מעריכים כי הצליחו עד כה להשמיד 75% מתשתיות הטרור בחצי האי. הם מדווחים כי עשרות מחבלים סלפים נהרגו בפעולות, מאות נפצעו ויותר מאלף מנהרות הושמדו - דבר שלדבריהם הביא לעצירה מוחלטת של הברחות הנשק לרצועת עזה.