מצרים: עימותים אלימים בין הצבא לתומכי מורסי

כוחות הביטחון של מצרים ערוכים באתר ממנו פינו לפני כחודש וחצי את המפגינים תומכי האחים המוסלמים והנשיא המודח מורסי, לאחר שאלפים מהם יצאו להפגין. בקהיר ובערים נוספות התפתחו עימותים אלימים. עדי ראייה: "הצבא ירה אש חיה על מפגינים בכיכר תחריר"

עימותים אלימים בקהיר (רויטרס)

אלפים מתומכיו של נשיא מצרים המודח מוחמד מורסי התאספו לפנות ערב (ו') בקהיר לצעדה אל המקום ממנו פונו לפני חודש וחצי על ידי כוחות הצבא. המפגינים צעקו סיסמאות בגנותו של שר ההגנה עבד אל-פתאח סיסי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בקהיר ובערים נוספות במצרים התפתחו עימותים אלימים בין המפגינים לכוחות הביטחון. עדי ראייה בכיכר תחריר שבקהיר אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי הצבא פתח באש חיה לעבר המפגינים, וכי לפחות מפגין אחד נהרג.

בתגובה, כוחות הביטחון של מצרים נערכו באתר המחאה והמתינו שם למפגינים. הרשויות במצרים הזהירו את מנהיגי מפלגת האחים המוסלמים כי לא יאפשרו להקים שוב את מאהל המחאה במקום. בפינוי האלים של המאהל ושל המסגד בו התבצרו אנשי האחים המוסלמים נהרגו למעלה מ-520 בני אדם.

זהו יום שישי שני ברציפות בו יוצאים תומכי מורסי לרחובות. מאות מפגינים הגיעו בשבוע שעבר לכיכר תחריר בקהיר. המפגינים, שקראו "להפיל את המשטר הצבאי", פוזרו לאחר זמן קצר על ידי המשטרה. עוברי אורח תקפו את המפגינים באבנים.

(AP)

עצם פעולתה של מפלגת האחים המוסלמים אינה חוקית במצרים, מאז שבית המשפט אסר לפני כשבועיים על כל פעילות של התנועה במדינה. החלטת בית המשפט מגיעה על אף שבתחילת החודש הכחישה הממשלה הזמנית במצרים כי בכוונתה להוציא את התנועה מחוץ לחוק.

מאז הדחתו בחודש יולי של נשיא מצרים, מוחמד מורסי, שמונה מטעם התנועה, מתנהל במדינה קמפיין נרחב נגד האחים המוסלמים. בהחלטתו, כתב השופט, מוחמד אל-סאייד, כי "בית המשפט אוסר על כל פעילות של הארגון, של שלוחותיו הלא-ממשלתיות וכל פעילות אחרת שמתנהלת על ידו".