אסד בריאיון: "אם העם לא ירצה בי - לא אתמודד"

בראיון לערוץ טלוויזיה טורקי אמר הנשיא הסורי כי מוקדם מדי לדעת אם אכן יתמודד בבחירות לנשיאות המדינה שיתקיימו בשנה הבאה. "סוריה עוברת שינויים מהירים והתמונה אינה ברורה". הוא תקף את ראש ממשלת טורקיה ארדואן: "הוא שקרן, טורקיה תשלם על תמיכתה בטרור"

"מוקדם לדעת אם אתמודד", אסד (חדשות 2)

האם אסד עומד לפנות את כיסאו? בריאיון שהעניק לטלוויזיה הטורקית אמר נשיא סוריה כי אם העם בסוריה לא ירצה בו כנשיא, לא יתמודד על התפקיד בבחירות שעתידות להתקיים בשנה הבאה. עוד אמר הנשיא הסורי, כי "טורקיה תשלם ביוקר על תמיכתה במורדים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הריאיון שצוטט על ידי סוכנות הידיעות AP התייחס אסד למערכת הבחירות הצפויה, והבהיר כי מוקדם מדי לומר אם יקח בהן חלק. "התמונה תהיה ברורה יותר ב-4-5 החודשים הקרובים, זאת מאחר וסוריה עוברת בימים אלו שינויים מהירים למדי בשטח", הסביר אסד את אמירותיו.

בהמשך סיפק אסד הצהרה מעניינת נוספת. הנשיא הסורי הוסיף במהלך הריאיון כי לא ייקח חלק במערכת הבחירות הקרובה - אם עמו לא ירצה בכך. "אם העם הסורי לא ירצה בי כנשיא - לא אתמודד על התפקיד", אמר אסד.

"החל פירוק הנשק הכימי בסוריה". ארכיון (רויטרס)

"החל פירוק הנשק הכימי בסוריה"

אחרי שבשבוע שעבר אישרה מועצת הביטחון פה אחד את התכנית להשמדת מאגרי הנשק הכימי של סוריה, החלו אתמול פקחי האו"ם בעבודתם לפירוק מצבורי הנשק הגדולים שברשות משטר אסד - כך דיווח ערוץ טלוויזיה רוסי בשפה הערבית, מפי גורם סורי. לפי שעה, לא נמסרו פרטים נוספים לגבי האתרים שבהם פועלים הפקחים.

האו"ם אישר את הדברים והודיע כי פקחיו התקדמו "בצורה מעודדת" בפירוק סוריה מנשק כימי. "המסמכים שדמשק העבירה לנו נראים מבטיחים, אבל עדיין יש שאלות שנותרו לא פתורות", נכתב בהצהרת הארגון.

לפי ההסכם שאושר, על כל האמצעים לייצור נשק כימי בסוריה להיות מושמדים לפני הראשון בנובמבר, וכל מאגרי הנשק הכימי והציוד לתפעולו יושמדו במחצית הראשונה של שנת 2014.

בימים האחרונים דווח כי פקחי האו"ם, שנשלחו לסוריה על מנת לבדוק את אתר התקיפה הכימית בפרברי דמשק, צפויים לחקור שבעה אתרים נוספים, שבהם לכאורה עשה משטרו של אסד שימוש בנשק לא קונבנציונאלי - בניגוד לאמנה הבינלאומית.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הפקחים צפויים לבדוק שלושה אתרים שהותקפו לאחר המתקפה הכימית ב-21 לאוגוסט, מתקפה שבה נהרגו למעלה מ-1,300 אזרחים סורים וכמעט הביאה להתערבות צבאית אמריקנית

אסד, שקיבל בירושה התפקיד מאביו חאפז אסד לאחר מותו, מכהן כנשיא סוריה מאז שנת 2000. הבחירות שיתקיימו בשנה הבאה צפויות להיות גורליות, זאת בשל מלחמת האזרחים הארוכה המתחוללת בסוריה. למרות התנגדותם האלימה של כוחות המורדים במדינה, אסד נהנה מתמיכה של מספר גורמים ומיעוטים בסוריה, ביניהם העדה העלאווית אליה הוא משתייך.