דיווח: החל פירוק הנשק הכימי בסוריה

תחנת טלוויזיה רוסית בשפה הערבית מדווחת כי פקחי האו"ם בסוריה החלו בעבודתם לפירוק מאגרי הנשק הכימי של משטר אסד - בהתאם להחלטת מועצת הביטחון. לפי שעה, לא נמסרו פרטים נוספים לגבי האתרים שבהם הם פועלים

דיווח: החל פירוק הנשק הכימי בסוריה. ארכי (רויטרס)

אחרי שבשבוע שעבר אישרה מועצת הביטחון פה אחד את התכנית להשמדת מאגרי הנשק הכימי של סוריה, החלו היום (ה') פקחי האו"ם בעבודתם לפירוק מצבורי הנשק הגדולים שברשות משטר אסד - כך מדווח ערוץ טלוויזיה רוסי בשפה הערבית, מפי גורם סורי. לפי שעה, לא נמסרו פרטים נוספים לגבי האתרים שבהם פועלים הפקחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האו"ם אישר את הדברים והודיע כי פקחיו התקדמו "בצורה מעודדת" בפירוק סוריה מנשק כימי. "המסמכים שדמשק העבירה לנו נראים מבטיחים, אבל עדיין יש שאלות שנותרו לא פתורות", נכתב בהצהרת הארגון.

לפי ההסכם שאושר, על כל האמצעים לייצור נשק כימי בסוריה להיות מושמדים לפני הראשון בנובמבר, וכל מאגרי הנשק הכימי והציוד לתפעולו יושמדו במחצית הראשונה של שנת 2014.

בימים האחרונים דווח כי פקחי האו"ם, שנשלחו לסוריה על מנת לבדוק את אתר התקיפה הכימית בפרברי דמשק, צפויים לחקור שבעה אתרים נוספים, שבהם לכאורה עשה משטרו של אסד שימוש בנשק לא קונבנציונאלי - בניגוד לאמנה הבינלאומית.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, הפקחים צפויים לבדוק שלושה אתרים שהותקפו לאחר המתקפה הכימית ב-21 לאוגוסט, מתקפה שבה נהרגו למעלה מ-1,300 אזרחים סורים וכמעט הביאה להתערבות צבאית אמריקנית.

המתקפה הכימית באוגוסט בסוריה, ארכיון (רויטרס)

הפקחים צפויים לסיים את עבודתם בסוריה ביום ב' ולהעביר את הממצאים שאספו. אלה עשויים לשפוך אור נוסף על שיטות ההרג האכזריות של המשטר בדמשק. הדוח הראשוני שפורסם בשבועות האחרונים העלה כי באתר התקיפה בפרברי דמשק נעשה שימוש בגז עצבים מסוג סארין. עם זאת, באו"ם סירבו להפנות אצבע מאשימה לעבר הצבא הסורי, אלא להתמקד רק בנתונים היבשים.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הבהיר לאחר אישור התוכנית לפירוק הנשק הכימי כי אי מילוי הצעדים הכלולים בהסכם - יגרור ענישה. "מועצת הביטחון של האו"ם תנקוט בצעדי ענישה כלפי כל הפרה של סוריה בנוגע להשמדת הנשק הכימי שברשותה", אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב לאחר הדיון.

בתוך כך, נמשכת שפיכות הדמים במדינה. לפחות 20 בני אדם נהרגו ועוד עשרות נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בעיירה רנקוס, הממקומת כ-30 קילומטרים צפונית לדמשק. על פי עדויות של תושבים שהיו בקרבת מקום - הפיצוץ אירע סמוך למסגד בשעה שעשרות מתפללים עזבו את המקום.