שנת מאסר הוטלה על ראש ממשלת מצרים לשעבר הישאם קנדיל

אחרי שתנועת האחים המוסלמים הוצאה אל מחוץ לחוק, נמשכת הענישה של בכירי שלטון מורסי: הישאם קנדיל, שכיהן כראש ממשלת מצרים בתקופת שלטונו של מורסי, נשלח היום לשנת מאסר בגין ביזוי בית המשפט

שנה מאחורי הסורגים. קנדיל (רויטרס)

ראש הממשלה המצרי לשעבר נשלח לתא המאסר: בית המשפט במצרים קבע היום כי הישאם קנדיל, שמונה וכיהן בתפקיד ראש ממשלת מצרים במהלך שלטונו של מוחמד מורסי במדינה, יישלח לשנת מאסר. האישום נגדו: ביזוי בית המשפט המצרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

משפטו של קנדיל נפתח בחודש אפריל האחרון. בדיון שנערך היום אודות עונשו, נקבע כי על ראש הממשלה לשעבר לרצות עונש מאסר של 12 חודשים בגין ביזוי מערכת המשפט המצרית.

בית המשפט קבע כי לאחר שקנדיל לא פעל בהתאם לצו שהורה להלאים מפעל טקסטיל שנמכר בתקופת ממשל מובארק, הוא הביא לביזוי המערכת החוקתית המצרית. השופט חאלד חסן, שקבע כי על קנדיל להישלח לשנת מאסר, אמר כי על עונשו להיות מיושם באופן מיידי. בקשתו של ראש הממשלה המצרי לשעבר לעיכוב ביצוע העונש נדחתה.

האחים המוסלמים הוצאו מחוץ לחוק במצרים

הוצאו מחוץ לחוק. האחים המוסלמים (רויטרס)
בית המשפט במצרים אסר בשבוע שעבר על כל פעילות של תנועת האחים המוסלמים במדינה. החלטת בית המשפט מגיעה על אף שבתחילת החודש הכחישה הממשלה הזמנית במצרים כי בכוונתה להוציא את התנועה מחוץ לחוק.

מאז הדחתו בחודש יולי של נשיא מצרים, מוחמד מורסי, שמונה מטעם התנועה, מתנהל במדינה קמפיין נרחב נגד האחים המוסלמים. בהחלטתו, כתב השופט, מוחמד אל-סאייד, כי "בית המשפט אוסר על כל פעילות של הארגון, של שלוחותיו הלא-ממשלתיות וכל פעילות אחרת שמתנהלת על ידו".

העיתון "אל-אחבאר" דיווח לפני כשבועיים כי הממשל הזמני במדינה החליט לפרק את התנועה, יממה אחרי ניסיון ההתנקשות בשר הפנים המצרי. העיתון דיווח כי הארגון לא יוכר עוד כ"ארגון לא ממשלתי" וההחלטה התקבלה לאחר שהתנועה הואשמה בביצוע ירי ואחסון נשק וחומרי נפץ במטה הראשי שלה.

גם הנשיא המודח מורסי על דוכן הנאשמים

הנשיא המודח יישפט עם 14 אחרים (AP)
בתחילת החודש הודיע התובע הכללי במצרים על העמדתו לדין של הנשיא המודח מוחמד מורסי, בגין הסתה לביצוע עבירות והרג של מפגינים. התובע, הישאם ברקאת, צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס באמרו כי נוסף על מורסי יועמדו לדין גם 14 בכירים נוספים באחים המוסלמים באשמת עבירות דומות.

האישומים נגד מורסי נוגעים לאלימות הקשה שהתרחשה מחוץ לארמון הנשיאותי בחודש דצמבר האחרון, לאחר שהראשון הצית את זעם המפגינים בכך שהחליט להרחיב את סמכויותיו. בשלושה ביולי השנה הודח מורסי מתפקידו - שנה אחת אל תוך הקדנציה.

בתום ימים ספורים של מחאה אלימה - הודח מורסי מתפקידו. שר ההגנה גנרל עבד אל-פתח סיסי הודיע על מינויו של שנשיא בית הדין החוקתי עדלי מנסור לנשיאה הזמני של מדינת הנילוס עד לקיום בחירות. מאז מוחזק מורסי במעצר בבסיס צבאי.