מדריך דאע"ש להתנהגות נשים: חתונה בגיל 9, חינוך עד גיל 15

המסמך, שפורסם תחת הכותרת "נשות המדינה האסלאמית", תורגם על ידי קבוצת חוקרי קיצוניות דתית מלונדון ומספק לראשונה הצצה לציפיות הארגון הרצחני מנשים החיות תחת שלטונו

ארכיון (רויטרס)

ארגון "המדינה האסלאמית" פרסם מסמך ובו כללים, זכויות וחובות לנשים שחיות תחת שלטון דאע"ש. המדריך, שחובר על ידי בריגדת הנשים "אל-חסנא" היושבת בעיר ראקה שבסוריה, הופץ בפורומים ג'יהאדיסטיים ותורגם על ידי קבוצת חוקרי הקיצוניות הדתית Quilliam מלונדון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

המסמך כולל, בין היתר, חלק הנקרא "מניפסט על נשים מוסלמיות" שבו נאמר כי "נשים נבראו כדי לאכלס את כדור הארץ בדיוק כמו גברים. אלא שלפי רצון האל, האישה נוצרה מהגבר ועבורו".

עוד מפורט במדריך כי גיל הנישואין המינימלי עבור נשים צריך לעמוד על תשע. "רוב הבנות הטהורות יינשאו בגיל 16 או 17, כשהן עדיין צעירות ופעילות". עם זאת, נקבע כי גיל החתונה לגברים לא יהיה גבוה יותר מ-20.

ארכיון (AP)

בפרק העוסק בחינוך מציעים בדאע"ש כי חינוך לנשים יחל בגיל שבע ויסתיים בגיל 15, "או מעט מוקדם מכך". אלא שעל פי הארגון, "אישה אינה יכולה למלא את תפקידה אם היא בורה או אינה יודעת קרוא וכתוב". 

עוד קובעים ב"מדינה האסלאמית" כי נשים צריכות לעבוד ולנוח באותם ימים כמו גברים, למרות שיש להן "סיבוכים חודשיים, הריונות וכו'". בארגון גם "דואגים" לזכויות הסוציאליות של הנשים. "אם אישה מוכרחה לצאת לעבוד, עלינו להשיב לה כגמולה ולדאוג לכלכלת הבית ולילדיה בהיעדרה", הסבירו.

בין ההצעות: העבודה חייבת להלום את יכולותיה של האישה ולא מעבר לכך; האישה לא תעבוד יותר משלושה ימים בשבוע וזכאית לחופשות וימי מחלה; אישה זכאית לחופשת היריון בת שנתיים, לפחות, כדי להניק ולטפל בילדיה; יש לדאוג למקום שבו ישהו הילדים כשהאישה יוצאת לעבודה - עד שיגיעו לגיל שבו עליהם ללכת לבתי ספר.