הקשר הישראלי של המלחמה בסוריה

ישראל מנסה להימנע ממעורבות בטרגדיה של סוריה, אבל היא לא מצליחה, יכולה או מתכוונת להתעלם לחלוטין מהקונפליקט. רשת סקיי הבריטית מדווחת כי בצפון הארץ מפנה מתקן רפואי סודי קורבנות ממלחמת האזרחים הסורית, לבתי חולים בישראל. בנוסף, פעילי איסלם ישראלים יוצאים להילחם נגד אסד

מויאד זאקי אגברייה הוא אחד מאלפי מתנדבים שנהרג על ידי כוחותיו של בשאר אל אסד בסוריה, אבל בניגוד אליהם, הוא היה ישראלי. "בדת שלנו אין גבולות, זה לא משנה איזה דרכון יש לך , ישראלי, סעודי או אחר. באסלאם זה לא משנה" אומר אביו של אגברייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בני המשפחה אפילו לא ידעו שהוא נמצא בסוריה עד שתמונת גופתו הועלתה לרשת. המתאבלים דואגים לשלומם של עוד שני ערבים ישראלים מכפרים באזור הצפון שיצאו איתו לפני שלושה שבועות ועכשיו מוגדרים כנעדרים. ישראל מנסה להימנע ממעורבות בטרגדיה של שכנתה מצפון מזרח, אבל היא לא יכולה להתעלם לחלוטין מהרעל שנפלט מהקונפליקט.

בצפון המדינה יש מתקן רפואי סודי שמפנה פצועים ממלחמת האזרחים הסורית, לבתי חולים בישראל. החולה הסורי הזה לא יודע שהוברח למתקן צבאי ישראלי ברמת הגולן כששתי המדינות עדיין, טכנית, במלחמה. כשיתעורר, הוא יופתע למצוא את עצמו בישראל.  

"היה כאן חולה אחד שממש, כמעט, נכנס למצב של פאניקה כשהתעורר וגילה לפתע שהוא בישראל, אבל מהר מאוד הם יכולים להרגיש את האווירה החמה כאן ואין בהם שום פחד" אמר לרשת SKY דוקטור סוסתיאל, מנתח מבית החולים בנהריה.  

כשהמטופלים חוזרים לסוריה, הם לא מספרים שהיו מאושפזים בישראל

רבים מהמטופלים סובלים מפציעות בראש. לפעמים נמצאים סימנים של ניסיון הוצאה להורג, אחרים ספגו מתקפה שהם לא היו רוצים לשרוד. לאחד מהם היו חמישה ילדים לפני המלחמה, והוא משתמש באצבעותיו כדי לסמן ששלושה נהרגו כאשר הכפר שלו הופצץ.

איך חולים סורים מגיעים לידי הצבא הישראלי?, זה עדיין סוד, חלק מתהליך מחתרתי שחייב להישאר כזה. מה שניתן לומר הוא ש-86 חולים טופלו בנהריה, ורבים אחרים טופלו בבתי חולים נוספים. הם עוברים מסע התאוששות שייקח אותם בחזרה לכפרים שלהם בסוריה.

כמובן, יש כאן עניין של תעמולה, זה מאפשר לישראלים להיראות טוב, אבל זו גם יוזמה הומניטרית. ההפגנה הנדירה של שכנות טובה מצידה של ישראל, לא תקבל פרסום בסוריה - כל מטופל סורי מתאשפז כאנונימי, וכשהם הולכים הביתה, הם לא מגלים שחולצו על ידי המדינה היהודית. אם הם יספרו, הם עשויים להירצח בידי אויביה של ישראל. סם קיילי, חדשות סקי ,נהריה