נשיא סוריה אסד: "ייצרנו נשק כימי בגלל היתרון הצבאי שהיה לישראל"

בראיון לתחנת הטלוויזיה סינית התייחס הנשיא הסורי להסכם לפירוק ארצו מנשק כימי. אסד ציין כי "איני מודאג מההסכם שנחתם. ארה"ב, בריטניה וצרפת רוצות לסמן ניצחון על האויב הדמיוני שלהן". אסד הוסיף כי הנשק הכימי יוצר בגלל היתרון הצבאי שהיה לישראל: "הדבקנו את הפער, ולכן הפסקנו את הייצור"

כשבועיים לאחר שסוכם על פתרון דיפלומטי לסוגיית הנשק הכימי בסוריה, הנשיא שכמעט וספג מתקפה צבאית על ארצו לא מודאג: בראיון שהעניק לתחנת הטלוויזיה הסינית CCTV הביע נשיא סוריה, בשאר אסד, ביטחון שההסכם שנחתם לפירוק ארצו מנשק כימי לא יזיק לסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני לא מודאג מהעסקה שנחתמה לפירוק מאגרי הנשק הכימי או מכל הצעת החלטה נגד סוריה במועצת הביטחון של האו"ם", אמר הנשיא הסורי. לדבריו, סין ורוסיה פועלות למנוע כל אפשרות של אישור פעולה צבאית נגד ארצו במועצת הביטחון: "הן ממלאות תפקיד חיובי במועצה ומבטיחות שלא יהיה כל תירוץ לתקוף את סוריה".

אסד הוסיף כי הנשק הכימי במדינה יוצר כחלק ממרוץ החימוש עם ישראל: "התחלנו לייצר נשק כימי בשנות השמונים, סוריה פגרה אז אחרי ישראל במובנים של נשק קונבנציונלי, ישראל הייתה האויב שפלש לשטח שלנו".

"סוריה הפסיקה את הייצור של הנשק הכימי בסוף שנות התשעים, בערך לפני 15 שנה", ציין אסד, "מפני שסגרנו את הפערים בנשק הקונבנציונלי מול ישראל. הסיבה שבגללה ייצרנו נשק להשמדה המונית כבר לא קיימת. ב2003 הצעתי בעצמי יוזמה לפירוק הנשק להשמדה המונית במזרח התיכון"

הנשיא הסורי התייחס להצטרפותה של סוריה לאמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק כימי בשבוע שעבר והבהיר כי סוריה הייתה מחויבת מאז ומעולם לכל האמנות שעליהן חתמה והארגונים הבינלאומיים אליהם הצטרפה.

עם זאת, אסד הטיל ספק בכוונות ארה"ב, בריטניה וצרפת, שלדבריו רק מחפשות 'לרשום ניצחון' על חשבון מדינתו - גם אם הוא ניצחון דיפלומטי. "בוושינגטון, לונדון ופריז עוסקים בנושא ההסכם עם סוריה רק כדי להציג תמונת ניצחון במלחמה בה סוריה היא האויב הדמיוני שלהן", האשים אסד.

קולות של פיוס גם מכיוון המורדים: מוכנים למו"מ

שינוי כיוון? המורדים בסוריה (רויטרס)
ובעוד אסד מביע מחויבות לקיום ההסכם עם המערב - כזו שבאה לידי ביטוי רק בסוף השבוע האחרון עם העברת המידע על ארסנל הנשק הכימי של סוריה לגורמים המפקחים הבינלאומיים, הודיע אתמול (א') אחמד ג'רבה, אחד ממנהיגי האופוזיציה בסוריה, שהארגונים המתנגדים לאסד מוכנים להשתתף בוועידת שלום שתיערך בז'נבה, במטרה להביא לסיום מלחמת האזרחים שמשתוללת במדינה כבר שנתיים וחצי. גם במקרה זה - מדובר ביוזמה רוסית-אמריקנית בניסיון לגבש פתרון דיפלומטי למשבר במדינה.

"אנו מביעים את נכונותנו לקחת חלק בוועידה המתוכננת", צוטט ג'רבה על ידי סוכנות הידיעות רויטרס, במכתב שיועד למועצת הביטחון של האו"ם. עם זאת הוא הדגיש כי "כל הצדדים חייבים להסכים שמטרת הוועידה תהיה הקמת ממשלה מעבר, שתרכז לידיה את כל סמכויות השלטון".

במכתב דורש ג'רבה כי כל יוזמה בוועידה תכלול תכנית מוסדרת של מועצת הביטחון להשמדת הנשק הכימי בסוריה. כמו כן התעקש לכלול את פרק 7 באמנת האו"ם, הכולל אפשרות של שימוש בכוח נגד מדינה או ארגון המפרים את החלטות מועצת הביטחון. ג'רבה קרא לפעול בכל דרך אפשרית על מנת לכפות הפסקת אש במדינה ולשחרר את אלפי "פעילי השלום" המוחזקים על ידי אנשי אסד.

הודעתו של מנהיג האופוזיציה הגולה היא הפעם הראשונה שבה הגוף, הנתמך על ידי מדינות במערב ובעולם הערבי, מודיע על הסכמתו להשתתף בפסגה מסוג זה. לאחר המתקפה הכימית בפרברי דמשק ב-21 באוגוסט, פרסמו גורמי אופוזיציה בסוריה הודעות הקוראות לפסול השתתפות בכל וועידה שתכלול נציגים של אסד.

בעבר הבהירו גורמי האופוזיציה בסוריה כי לא יהיו מוכנים לקחת חלק בוועידה סורית לפני שתתקבל הסכמה מראש על העברת הסמכויות מידיו של אסד. עם זאת, לא ברור האם גם במקרה הנוכחי הוצב תנאי דומה.