"אנחנו מוכנים למו"מ עם האופוזיציה"

סגן ראש ממשלת סוריה אומר בז'נבה כי מאחר ומלחמת האזרחים במדינה הגיעה למבוי סתום שעולה בחיי אדם והורס את הכלכלה, ולכן הוא קורא לאופוזיציה להידבר עם השלטון כדי להגיע להפסקת אש מוסדרת ולמשא ומתן על עתיד המדינה. האופוזיציה עד כה סירבה להידבר עם משטר אסד

הסוף מתקרב? לחימה בדמשק, החודש (רויטרס)

האם עולים קולות שלום מהממשלה הסורית? סגן ראש ממשלת סוריה אומר כי מלחמת האזרחים הגיעה למבוי סתום והוא מציע להידבר עם האופוזיציה כדי לסיים את המלחמה. האופוזיציה עד כה סירבה לדון עם המשטר כל עוד אסד עומד בראשו. על דוח האו"ם שמצביע על שימוש בנשק כימי אמר כי "אינו אובייקטיבי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בראיון לעיתון הבריטי הגרדיאן אמר קאדרי ג'מיל שאף אחד מהצדדים אינו חזק מספיק כדי לנצח במלחמה שנמשכת מזה שנתיים וחצי והובילה למותם של יותר מ-100 אלף בני אדם. ג'מיל, המחזיק גם בתיק האוצר הסורי, אמר כי הכלכלה הסורית סובלת "מהפסדים קטסטרופליים" בעקבות המלחמה המתמשכת.

"אף אחד מהצדדים אינו מסוגל להביס את הצד השני. המצב הזה של איזון בכוחות לא ישתנה עוד הרבה זמן. במקביל, הכלכלה הסורית איבדה כמעט 100 מיליארד דולר, סכום השווה לתוצר הלאומי הגולמי שלנו במשך שנתיים", אמר סגן ראש הממשלה.

ההצעה: הפסקת אש בפיקוח האו"ם

השר אמר כי הפסקת אש שכזאת, אם תושג, תפוקח על ידי כוח בינלאומי של האו"ם כל עוד הוא יגיע ממדינות 'נייטרליות או ידידותיות'. מנהיגי האופוזיציה הסורית סירבו עד כה לדון בכל הפסקת אש עם הממשל כל עוד בראשו עומד בשאר אסד. תנאי מקדים שלהם להידברות עם הממשלה כולל התפטרות של אסד, וזוהי עמדת האופוזיציה כמעט מראשית הלחימה.

ג'מיל אמר את הדברים בשוויץ, שם דנים נציגי הממשל הסורי יחד עם נציגים של ארה"ב ורוסיה בתנאים ובלוח הזמנים לפירוקו של משטר אסד מנשק כימי, כפי שסיכמו ביניהם שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה בהסכמת המשטר בדמשק.

על דוח האו"ם שמצביע על שימוש בנשק כימי בסוריה השר אמר כי "הוא אינו אובייקטיבי לחלוטין". הוא אישר כי הטילים עם הנשק הכימי היו אכן מתוצרת סובייטית, אך הם נמצאים בסוריה כבר משנות ה-70 וטען כי את הנשק הכימי טענו עליהם פעילים ממשטרו של קדאפי בלוג ונשלחו לסוריה לאחר נפילת משטרו.