נסראללה: אסד לא העביר נשק כימי לחיזבאללה

מזכ"ל חיזבאללה מכחיש את הטענות לפיהן נשיא סוריה העביר חלק מהנשק הכימי שברשותו לידי הארגון בלבנון. " אחד החכמולוגים באופוזיציה הבין כאילו אסד שלח לנו טון של נשק כימי - זאת באמת האשמה מצחיקה", אמר נסראללה

ישמיד את הנשק. אסד, ארכיון (חדשות 2)

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה מכחיש את הטענות, לפיהן נשיא סוריה העביר לידי הארגון את הנשק הכימי שברשותו. " אחד החכמולוגים באופוזיציה הבין כאילו אסד שח לנו טון של נשק כימי והנשק הזה הועבר לבקעא או אל עיירה אחרת. זאת באמת האשמה מצחיקה", אמר נסראללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשבוע שעבר, אחרי חתימת ההסכם בין סוריה לארה"ב, הודה נשיא סוריה אסד בראיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית "פוקס", כי ברשותו נשק כימי. אסד אף טען כי מעולם לא הכחיש את קיום הנשק, אך מכיוון שהוא חומר מסווג, בחרה סוריה עד כה גם לא לאשר את הדיווחים. "כעת, עם הצטרפותנו להסכם הבינלאומי נגד נשק כימי הודינו שיש בידינו נשק כזה", אמר אסד.

בתחילת החודש הכריזו רוסיה וארה"ב כי הגיעו להסכם שיקבע את המסגרת ואת לוח הזמנים להשמדת ארסנל הנשק הכימי שנמצא בידי משטר אסד. לפי המתווה, על פקחים להגיע לסוריה לא יאוחר מחודש נובמבר הקרוב. עד אז סוריה אמורה להפסיק את ייצור הנשק הכימי ולא לאפשר לאנשי המשטר לעבוד עם ציוד המשמש להובלת או אכסון של נשק הכימי.

בסוף השבוע האחרון פרסם אסד רשימת מלאי ראשונית הסוקרת את כמות הנשק הכימי הנמצא בידי סוריה. בתגובה אמר בכיר בממשל אובמה כי ארה"ב "מופתעת לטובה מכמות המידע שפורסם". זה היה יותר טוב ממה שציפינו".

הודה כי ברשותו נשק כימי. אסד, ארכיון (יוטיוב)

אבל האם באמת מדובר בכל הנשק הכימי? לאחרונה דיווח הוול סטריט ג'ורנל כי יחידה חשאית של צבא סוריה מפזרת את מאגרי הנשק הכימי והתחמושת של משטר אסד ללא פחות מ-50 אתרים שונים ברחבי המדינה. גורמי ביטחון מערביים טענו כי פעולותיה של היחידה הצבאית הסודית נועדו כדי להקשות על הקהילה הבינלאומית לאתר את הנשק הכימי הסורי. דיווח אחר של העיתון הלבנוני "אל-מוסתקבל" טען כי משאיות שהועמסו בנשק כימי בסוריה הגיעו לפני שבועיים לעירק.

בחודש מאי איים מזכ"ל חיזבאללה כי "ישראל תופתע מאמצעי הלחימה שיופנו אליהם". גורמי ביטחון ישראלים הביעו לאחרונה דאגה כי החיזבאללה מהתחמשות חיזבאללה בטילי היכולים לשאת ראשי נפץ כימיים.