סוריה: מחויבים לפירוק הנשק הכימי, התחלנו להכין רשימת האתרים

שר ההסברה הסורי אמר כי ארצו תקיים את התכנית להשמדת מאגרי הנשק: "ניישם את ההסכם כשזה יהפוך למשהו יותר מוחשי אחרי שיאושר במועצת הביטחון". הוא הדגיש: "אנחנו לא מבזבזים זמן, התחלנו להכין את המסמכים"

סוריה: לא מבזבזים זמן" (AP)

אחרי שהציגו את ההסכם לפירוק הנשק הכימי כניצחון של המשטר, בסוריה אומרים כי התחילו לפעול על פי המתווה הרוסי-אמריקני לאיסוף מסמכים על מאגרי הנשק והצהירו כי יהיו מחויבים לכל מה שיוחלט על ידי האו"ם. "אנחנו לא מבזבזים זמן", אמר שר ההסברה הסורי עומראן א-זועבי לרשת הטלוויזיה הבריטית ITN.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"סוריה מתחייבת לכל דבר שיגיע מהאו"ם", הבהיר שר ההסברה, את הפעולות בהן נקט משטר, בהתאם למתווה עליו סיכמו רוסיה וארה"ב. "אנחנו מצפים שהתוכנית הרוסית תגרום לנו להיפטר מהנשק הכימי שלנו. למעשה התחלנו בהכנת הרשימות שלנו", אמר א-זועבי. 

שר ההסברה ציין כי כצעד ראשון, הממשל התחיל בתיעוד ופירוט מאגרי הנשק הכימי - משימה שלה הקציבו האמריקנים והרוסים שבוע. "התחלנו לעשות את תפקידנו", הדגיש.

סוריה: "נשמיד הנשק הכימי" (רויטרס)

צרפת: "לא להוריד את האופציה הצבאית מהשולחן"

במקביל, נשיא צרפת פרנסואה הולנד קרא הערב להצביע על ההצעה בנושא הסורי, בגיבוי סנקציות, עד לסוף השבוע הזה. בריאיון לטלוויזיה הצרפתית הוסיף הולנד כי בעוד פתרון דיפלומטי ופוליטי למשבר אפשרי, אסור שהאופציה של תקיפה צבאית תרד מהשולחן.

מוקדם יותר, בתגובה ראשונה להסכם שנחתם בין רוסיה לארה"ב, אמר שר הפיוס הלאומי הסורי כי מדובר ב"ניצחון לסוריה". "מצד אחד, ההסכם מסייע לסוריה להיחלץ מהמשבר, מצד שני הוא מונע מלחמה", הסביר השר חאידר, בראיון לסוכנות הידיעות הרוסית RIA.

בעוד השר הסורי מדבר בשבחה של הפשרה, דווח על מתקפה נגד המורדים בשכונות בשולי דמשק וכוחות האופוזיציה זועמים. לטענת המורדים, נשיא סוריה רק הגביר את המתקפות נגד ריכוזי המורדים, מאז נאומו של נשיא ארה"ב אובמה בנוגע לסוריה.

קרי ולברוב. "עניין גלובלי" (רויטרס)

ההסכם שולח מסר לאירן

בירושלים נפגשו אחר הצהריים מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי וראש הממשלה בנימין נתניהו ודנו בפרטי ההסכם. "כדי שפתרון דיפלומטי יצליח, הוא חייב להיות מגובה בכוח צבאי", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת שערכו השניים לאחר המפגש ואותת לאירן.

"אירן חייבת להבין שיש משמעות ללחץ בינלאומי במאמצים לעצור את הנשק הכימי", הדגיש נתניהו. מזכיר המדינה האמריקני קרי הבהיר כי הוא מודע לכך שלהסכם עם סוריה יש השפעה ישירה על האזור. "נשק להשמדה המונית מונח על הכף", אמר קרי. "זה הופך את זה לעניין גלובלי, המצב בסוריה משליך על כל השכנות".

המתווה: השמדת הנשק הכימי - עד אמצע 2014

אמש הכריזו רוסיה וארצות הברית כי הגיעו להסכם שיקבע את המסגרת ואת לוח הזמנים להשמדת ארסנל הנשק הכימי שנמצא בידי משטר אסד. תאריך היעד: המחצית הראשונה של שנת 2014.

על פי המתווה שהציגו קרי ולברוב, סוריה תצטרך להעביר בתוך שבוע רשימה מלאה המפרטת את כל הנשק הכימי שנמצא ברשותה, כשבשלב השני - יגיעו פקחים לאתרים שבהם הנשק מאוכסן.

כמו כן, לפי לוח הזמנים שנקבע, על הפקחים להגיע לסוריה לא יאוחר מחודש נובמבר הקרוב. עד אז סוריה גם אמורה להפסיק את ייצור הנשק הכימי ולא לאפשר לאנשי המשטר לעבוד עם ציוד המשמש להובלת או אכסון של נשק הכימי.

הסכם לפירוק הנשק הכימי בסוריה - הסיקור המלא:

על מועצת הביטחון לתמוך בהסכם

אובמה: נוודא שאסד יוותר על הנשק שלו

הממשל בדמשק: ההסכם הוא ניצחון

ליברמן: אסד יצא מורווח מההסכם

נחתם הסכם להשמדת הנשק הכימי

 

סוריה: "נשמיד הנשק הכימי" (רויטרס)