דיווח: צבא סוריה מפזר את מאגרי הנשק הכימי ברחבי המדינה

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" מדווח כי יחידת עילית סודית של צבא סוריה פועלת לפיזור מאגרי הנשק הכימי בלפחות 50 אתרים ברחבי המדינה. גורמים מערביים: המהלך נועד כדי להקשות על איתור הנשק והעברתו לפיקוח

יחידה חשאית של צבא סוריה מפזרת את מאגרי הנשק הכימי והתחמושת של משטר אסד ללא פחות מ-50 אתרים שונים ברחבי המדינה - כך מדווח הבוקר (ו') העיתון "וול סטריט ג'ורנל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, שמצטט גורמי ביטחון מערביים, פעולותיה של היחידה הצבאית הסודית נועדו כדי להקשות על הקהילה הבינלאומית לאתר את הנשק הכימי הסורי. הדברים באים לאחר שאסד הודיע על העברתו לפיקוח בינלאומי ועל הצטרפות לאמנה נגד אחזקת נשק כימי.

פעולת הזזת מאגרי הנשק נעשית על ידי יחידה 450, שנחשבת ליחידת עילית סודית במיוחד של צבא סוריה. בדיווחים בעבר נאמר כי היחידה המיוחדת, הכפופה ישירות לנשיא ושמועסקים בה עלאווים בלבד, היא שאחראית על הפעלת הנשק הכימי בסוריה.

על פי ההערכות בארצות הברית, משטרו של באשר אסד מחזיק כ-1,000 טונות של נשק כימי וביולוגי. עד כה נהג המשטר להחזיק את מאגרי הנשק שלו במספר אתרים גדולים במערב המדינה, אך בשנה האחרונה החל בפיזור המאגרים ליותר מ-20 אתרים ברחבי סוריה - כעת מספר אתרי הנשק הכימי צפוי לגדול באופן משמעותי.

הורה על פיזור הנשק? אסד (חדשות 2)

סוריה חתמה על האמנה למניעת הפצת נשק כימי

אמש (ה') הודיע רשמית נציג סוריה באו"ם כי מדינתו חתמה על האמנה למניעת הפצת נשק כימי ומסרה את מסמכי ההצטרפות על האמנה לנציגי האו"ם. החתימה על האמנה באה כחלק מ"חבילת הפשרה" של המערב עם סוריה - בתמורה לכך שלא תותקף צבאית על ידי ארצות הברית.

השלבים הבאים של יוזמת הפשרה אמורים להיות חשיפת כלל מאגרי הנשק המצויים בתחומה של סוריה, מסירתם לידי גורמים בינלאומיים שיוציאו אותם משטח המדינה - זאת על מנת שיושמדו כליל. "החל מהיום, סוריה הפכה לחברה רשמית באמנה למניעת הפצת נשק כימי", הודיע שגריר סוריה באו"ם בשאר אל-ג'עפרי לאחר שהגיש את המסמכים החתומים לנציגי האומות המאוחדות.

לאחר שהגישה היום לאו"ם את מסמך ההצטרפות לאמנה למניעת הפצת נשק כימי עליו חתמה, הציבה סוריה תנאים להמשך התהליך שבסופו היא אמורה להתפרק מהנשק הכימי המצוי בידיה. לראשונה, הודה הנשיא הסורי בקולו בריאיון לטלוויזיה הרוסית שיש ברשות ממשלו נשק כימי, אך הבהיר שכדי שמדינתו תתפרק מנשק זה בסופו של דבר, ישנם תנאים ברורים: התנאי האחד הוא שישראל תאשרר את האמנה למניעת הפצת נשק כימי עליה היא חתומה.