אסד מציב תנאים לישראל וארה"ב

מאותת על רצינות - אך מציב תנאים: בריאיון לטלוויזיה הרוסית מודה אסד לראשונה שיש בידיו נשק כימי ושהוא מוכן לפיקוח. "ישראל הראשונה שצריכה להתפרק מנשק כזה", אמר. דיווח: סוריה העבירה מסמך האמנה למניעת הפצת נשק כימי לאו"ם

ישתפו פעולה אם יפסיקו לאיים. אסד (חדשות 2)

הפשרה - והתנאים: לאחר שהגישה היום לאו"ם את מסמך ההצטרפות לאמנה למניעת הפצת נשק כימי, מציבה סוריה תנאים להמשך התהליך שבסופו היא אמורה להתפרק מהנשק הכימי המצוי בידיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לראשונה, הודה הנשיא הסורי בקולו בריאיון לטלוויזיה הרוסית שיש ברשות ממשלו נשק כימי, אך הבהיר שכדי שמדינתו תתפרק מנשק זה בסופו של דבר, ישנם תנאים ברורים: התנאי האחד הוא שישראל תאשרר את האמנה למניעת הפצת נשק כימי עליה היא חתומה.

ישראל חתמה בעבר על האמנה אך לא אישררה את החתימה - ולפיכך לא מופיעה כמדינה החתומה עליה. בשלב זה לא ברור האם התנאי הזה יעלה בשיחות הפשרה בין הרוסים לאמריקנים בנושא הסורי, אולם הוא עלה על סדר היום.

בנוסף, דורש אסד מעין "תעודת ביטוח" שתהווה ערובה מפני תקיפה. אסד מבקש שארה"ב לא תאיים בתקיפה או תתקוף את סוריה ולא תסייע בנשק לגדודי המורדים, אותם הגדיר אסד כ"טרוריסטים".

הנשיא הסורי היה מעוניין שהוויתור של ממשלו על אחזקה בנשק כימי אסטרטגי ייתן ביטוי לביטחון מפני התערבות צבאית בסוריה. מדובר בוויתור גדול מצד הממשל הסורי, שראה בנשק הכימי מענה ליכולת הגרעינית לכאורה של ישראל.

במקביל, הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי לא תסכים שסוריה תשתמש באמנת הנשק הכימי כ"טקטיקה למשיכת זמן; האופציה הצבאית עדיין על השולחן".

 

 מאמצי הפשרה מול סוריה מניבים פירות: נציגי ממשל אסד חתמו היום על האמנה למניעת הפצת נשק כימי - והעבירו את המסמך הנחוצים לידי האו"ם - כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס.

באו"ם דיווחו היום כי הם קיבלו מידי הממשל הסורי את מסמך ההצטרפות לאמנה למניעת הפצת נשק כימי - אחד התנאים שממשל אסד הבטיח לעמוד בהם כחלק מהפשרה מול המערב שתמנע תקיפה צבאית אמריקנית.

"בשעות האחרונות קיבלנו את המסמך מהממשלה הסורית והוא מתורגם בשעות אלה. המסמך הוא אודות הצטרפות לאמנה למניעת הפצת נשק כימי", מסר דובר האו"ם לסוכנות הידיעות רויטרס.

"אם ארה"ב תמשיך לאיים - לא נתפרק מהנשק הכימי"

העברת המסמכים והחתימה על האמנה נעשים אחרי שהנשיא הסורי אמר היום כי ארצו לא תנקוט בצעדים בוני אמון של פירוק הנשק המסוכן אם האיומים עליה לא ייפסקו."אם הממשל בוושינגטון ימשיך במדיניות 'פוליטיקה של איומים', סוריה לא תתפרק מהנשק הכימי ולא נשתף פעולה עם המערב", אמר אסד בריאיון לטלוויזיה הרוסית.

מוקדם יותר היום התייחס הנשיא הסורי להסכמה לפשרה בנושא הכימי והדגיש כי האישור מכיוון דמשק למהלך ניתן רק בגלל ההשפעה הרוסית - ולא עקב הלחץ לתקיפה שהפעילה ארה"ב בשבועות האחרונים. אסד הבהיר כי "סוריה תציב את הנשק הכימי שלה תחת פיקוח בינלאומי בגלל רוסיה. האיומים מצד ארצות הברית לא השפיעו על החלטתנו" - כך דווח בסוכנות הידיעות הרוסית "אינטרפקס".

עוד טען אסד בריאיון כי "לצד העברת הנשק הכימי תחת פיקוח, סוריה תעביר את המסמכים הדרושים לאו"ם לקראת הצטרפותה לאמנה למניעת הפצה של נשק כימי של האו"ם כבר בימים הקרובים".

לדבריו של אסד, סוריה תפעל לחשוף מידע על מאגרי הנשק הכימי שבתחומה כחודש לאחר שתחתום על האמנה למניעת הפצת נשק כימי - כך דיווחה היום סוכנות הידיעות AP. הנשיא הסורי הבהיר כי זהו התהליך נחשב ל"סטנדרטי" מבחינת ממשלו

אובמה: סוריה היא לא הנושא היחידי שמעסיק אותנו

עסוק בענייני פנים? אובמה (רויטרס)
בעוד נראה כי ארה"ב מרכזת את עיקר מאמציה בתקופה האחרונה במציאת פשרה בנושא הנשק הכימי בסוריה, הנשיא אובמה מבהיר היום כי זה איננו הנושא שעומד בראש סדר העדיפויות של הממשל בוושינגטון.

לאחר תקופה ממושכת בה היה נדמה כי ממשלו עסוק בעיקר בניסיון לגבש קואליציה בינלאומית לתקיפה - ולאחר מכן למציאת פשרה בנושא הסורי בתיווכו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, אמר היום אובמה כי הוא טרוד בעיקר בנושאי פנים.

"אפילו שאנחנו מבלים זמן רב בניסיון למצוא פתרון לנושא הסורי ומוודאים שתשומת הלב העולמית מופנית לזוועות המתרחשות במדינה הזו, עדיין חשוב להכיר בכך שיש לנו הרבה משימות לעמוד בהן במגרש הביתי כאן בארצות הברית", אמר אובמה.