אסד: "סוריה תחתום על האמנה למניעת הפצת נשק כימי"

טרם פגישתם המשותפת של קרי לברוב, מבהיר הנשיא הסורי כי ההסכמה למסור את הנשק הכימי לפיקוח בינלאומי נעשתה בשל הצעת רוסיה ולא בגלל איומי ארה"ב וכי מדינתו מסכימה להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק כימי. "נעביר את המסמכים הדרושים לאו"ם", אמר אסד בריאיון לטלוויזיה הרוסית

אסד: הפשרה בגלל רוסיה, לא ארה"ב (חדשות 2)

על רקע טענת ארצות הברית כי האיומים בדבר תקיפה צבאית בסוריה הביאו את אסד להסכים ליוזמה הרוסית, לפיה מדינתו תאפשר פיקוח בינלאומי על הנשק הכימי שברשותה ואף תשמיד אותו בשנים הקרובות, מגיעה היום  (ה') תשובתו של הנשיא הסורי, שאומר כי נעתר ליוזמה בזכות רוסיה ולא מפני החשש מתקיפה אמריקנית וכי הסכים להצטרף לאמנה הבינלאומית למניעת הפצה של נשק כימי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי סוכנות הידיעות אינטרפקס, אסד הבהיר כי "סוריה תציב את הנשק הכימי שלה תחת פיקוח בינלאומי בגלל רוסיה. האיומים מצד ארצות הברית לא השפיעו על החלטתנו".

בריאיון טען אסד כי "סוריה לצד העברת הנשק הכימי תחת פיקוח, תעביר המדינה את המסמכים הדרושים לאו"ם לקראת הצטרפותה לאמנה למניעת הפצה של נשק כימי". 

היום נפגש שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כדי לדון בהצעת רוסיה להצבת פיקוח בינלאומי על הנשק הכימ בסוריה. "יש עדיין סיכוי לשלום בסוריה", אמר לברוב בנאום לסטודנטים טרם הפגישה.

סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי השניים שוחחו בטלפון לקראת סבב השיחות הצפוי להסתיים בתוך יומיים-שלושה. בנוסף לפגישתו עם לברוב, צפוי קרי להיוועד בנושא גם עם שליח האו"ם והליגה הערבית בסוריה לאחדר ברהימי.

טרם גישת קרי-לברוב, פרסמה מועצת המורדים הסורים, הזוכה לתמיכת המערב, כי חבריה מתנגדים לתכנית הרוסית. "אנו מתנגדים בנחישות ליוזמה להעביר את הנשק הכימי לידיים בינלאומיות", הצהיר בהודעת וידאו ראש המועצה הצבאית העליונה של המורדים, סלים אידריס. "זו יוזמה שקרית שנועדה להרוויח זמן, היא רק תוביל ליותר הרס ופליטים", הוסיף עבדל זכרייה, בכיר בצבא סוריה החופשית בראיון לרשת סקיי. לדבריו, העולם אינו מתעניין באמת בסבלו של העם הסורי. "אפילו אם הם יפעלו, הם לא יתערבו למען המהפכה, אלא למען האינטרסים שלהם", טען.

אתמול דנו שגרירי חמשת המעצמות הגדולות במועצת הביטחון באו"ם בהצעתה של סוריה, אך הדיון הסתיים ללא תוצאות. בין השגרירים חלה אי הסכמה בשל סירובה של רוסיה לקבל את הצעת צרפת להטיל סנקציות על דמשק - אם לא תעמוד בהתחייבותה למסירת הנשק.

נתניהו: "המסר בסוריה ייקלט היטב באירן"

אתמול העביר ראש הממשלה נתניהו מסר חד של חוסר אמון כלפי וושינגטון, בעקבות הוויתור האמריקני על פעולה צבאית. ראש הממשלה אמר שוב, כי בנושא הגרעין של טהרן - ישראל יכולה לסמוך רק על עצמה. "זהו פשע חמור נגד האנושות", אמר נתניהו בטקס סיום קורס חובלים בחיפה. "צריך להבטיח שהמשטר הסורי יפורק מן הנשק הכימי והעולם צריך לוודא שמי שמשתמש בנשק להשמדה המונית - משלם על כך מחיר. המסר שהתקבל בסוריה ייקלט היטב באירן".

"בימים אלה", ציין, "תקף אולי יותר מתמיד הכלל שמנחה אותי בעיקר פעולתי כראש ממשלה ועליו אני מקפיד מאוד - אם אין אני לי - מי לי. אם אין אנו לנו - מי לנו".

בכיר ישראלי: "כישלון דיפלומטי בסוריה יעודד האירנים לדהור לגרעין"

במקביל, אמר בכיר ישראלי כי משמעות האיתות הישראלי לוושינגטון היא ש"כישלון דיפלומטי בסוריה ללא תגובה צבאית יעודד את האירנים להמשיך ולדהור לעבר השגת נשק גרעיני, ואף עשוי לדחוף את ישראל בעל כורחה לפעולה צבאית עצמאית".

הבכיר הוסיף, כי אם אכן יתממש התסריט, "עלולה ארצות הברית להיגרר למערכה נרחבת הרבה יותר במזרח התיכון". מדבריו ניתן להבין כי כדי שתימנע תקיפה באירן, על הקונגרס לאשר אפשרות של פעולה צבאית בסוריה כדי שזו לא תתממש, תאיים על הצדדים ותביא למימוש הפתרון הדיפלומטי - דבר שעשוי להוות תקדים לנושא האירני.