המורדים דוחים את הצעת רוסיה: "עסקה מלוכלכת שמשרתת את ישראל"

טרם פגישתם המשותפת של קרי ולברוב לדיון בתכנית הפשרה, הודיעה מועצת המורדים הסורית כי היא מתנגדת להצעה שהציגה רוסיה. "זו יוזמה שקרית שנועדה להרוויח זמן", אמר מפקד בכיר בצבא סוריה החופשית, "היא רק תוביל יותר הרס ופליטים. המורדים טוענים כי העולם אינו באמת מתעניין בסבלו של העם הסורי, אלא רק בנשק הכימי

כשברקע פגישת פוטין-לברוב, הודיעה היום (ה') מועצת המורדים הסורים, הזוכה לתמיכת המערב, כי חבריה מתנגדים לתכנית הרוסית. "אנו מתנגדים בנחישות ליוזמה להעביר את הנשק הכימי לידיים בינלאומיות", הצהיר בהודעת וידאו ראש המועצה הצבאית העליונה של המורדים, סלים אידריס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו יוזמה שקרית שנועדה להרוויח זמן, היא רק תוביל ליותר הרס ופליטים", הוסיף עבדל זכרייה, בכיר בצבא סוריה החופשית בראיון לרשת סקיי. לדבריו, העולם אינו מתעניין באמת בסבלו של העם הסורי. "אפילו אם הם יפעלו, הם לא יתערבו למען המהפכה, אלא למען האינטרסים שלהם", טען.

מפקד צבא סוריה החופשית, הקולונל עבדאל ג'באר אל-אוקאידי,  אמר בראיון לרשת אל ערביה כי התכנית שהציגה רוסיה היא "עסקה מלוכלכת, שתשרת את מטרותיה של ישראל ולא של העם בסוריה".

המורדים הסורים נלחמים בפשרה. ארכיון (רויטרס)

הקולונל הסורי, הפועל מטורקיה, טען אף הוא כי העולם עסוק בנשק הכימי, אך לא בפגיעה באזרחים בקרבות. "כל הצעקות האלה בקהילה הבינלאומית נשמעות בגלל השימוש בנשק כימי, ולא בגלל הרדיפות של אסד נגד אנשיו שלו בעזרת טנקים ומשגרי רקטות", אמר.  לקראת פסגת השלום שמקדמות מוסקווה וושינגטון, ג'נווה 2, טוענים המורדים הסורים כי לא ייכנסו למו"מ - ללא הודעה מוקדמת כי אסד פורש מתפקידו.

תכנית הפשרה, שנועדה למנוע מתקפה אמריקנית נגד משטר אסד, תעמוד היום על הפרק בפגישה בין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, לעמיתו הרוסי סרגיי לברוב בז'נבה. בפגישה צפוי שר החוץ הרוסי לספק עוד פרטים למתווה התכנית.