הנקמה של ירדן: מחבלת אל-קעידה הוצאה להורג בעמאן

אחרי פרסום דבר שריפתו למוות של הטייס הירדני בידי ארגון דאע"ש, בשעות הבוקר המוקדמות הוציאה ירדן להורג את המחבלת שלקחה חלק בפיגועים ב-2005 ואת שחרורה דרשו בארגון, ומיד לאחר מכן נתלה בכיר אחר בארגון אל קעידה. עוד 4 מחבלים הועברו לתאי הנידונים למוות. המלך עבדאללה קטע את ביקורו בארה"ב

מוות בתלייה: המחבלת א-רישאווי

הזעזוע והנקמה: בירדן החלו בגל הוצאות להורג של מחבלים בעקבות הוצאתו להורג של הטייס מועטז אל-קסאסבה, שהסרטון המזעזע בו הוא נראה נשרף למוות בידי אנשי דאע"ש פורסם אמש, לאחר שככל הנראה הוא נרצח כבר בחודש שעבר. הפעולות הללו מגיעות לאחר שאמש הבטיח הצבא הירדני ש"התגובה שלנו תזעזע את האדמה".

לפנות בוקר הוצאה להורג בתלייה סאג'ידה א-רישאווי, המחבלת שניסתה לבצע פיגוע התאבדות בממלכה ב-2005 ואת שחרורה דרש ארגון דאע"ש במהלך המשא ומתן בתמורה לשחרור הטייס הירדני שנשבה בידי הארגון. המחבלת השתייכה לארגון אל-קעידה ונלכדה לפני הקמתו של דאע"ש, וכעת בירדן מבינים שהמשא ומתן לשחרור הטייס היה למעשה רק מסך עשן, שכן אל-קסאסבה כבר לא היה בין החיים.

הפגנות בירדן בעקבות הרצח, אמש (רויטרס)
במקביל, הוציאו הירדנים להורג בכיר בארגון אל קעידה שנידון למוות על חלקו בתכנון הפיגועים של 2005. האיש, זיאל קארבולי, אזרח עירק, הורשע ב-2008 ולמרות שנקבע כי יוצא להורג גזר דינו נדחה, אך בשעות הבוקר המוקדמות הוא נתלה בכלא בו הוחזק.

אזרחים התגודדו במהלך הלילה מחוץ לביתו של הטייס

על פי הדיווחים בתקשורת הירדנית, נוסף על א-רישאווי וקארבולי עוד ארבעה ג'יהאדיסטים יוצאו להורג כנקמה על שריפת הטייס. על כולם נגזר בעבר עונש מוות, אך העונש נדחה והומר למעשה במאסר עולם. בפיגועים שביצע אל-קעידה בעמאן בשנת 2005 נהרגו כ-60 בני אדם, והם התבצעו כולם במלונות השייכים לרשתות מערביות בבירת ירדן.

הטייס הירדני שהוצא להורג
עוד לפני ההוצאות להורג, לילה קשה עבר על ירדן. אזרחים שהביעו אבל וזעזוע התגודדו עד השעות הקטנות של הלילה מחוץ לביתו של אל-קסאסבה בדרום המדינה, והפגנות אבל נערכו גם בערים אחרות בממלכה. לאחר פרסום הסרטון המלך עבדאללה פנה לאזרחיו ואמר כי "הטייס השאהיד הוצא להורג על ידי ארגון טרוריסטי פחדן, שמבזה את הדת הנאצלת שלנו".