נוצרים בסוריה: "העולם שכח אותנו"

בימים האחרונים השתלטו אנשי אל-קאעידה על העיירה מעלולה בסוריה, שבה חיה קהילה נוצרית דוברת ארמית. מי שנקראים בפי המערב "המורדים" או "כוחות האופוזיציה", הם לעתים קרובות גורמי אסלאם קיצוני שאינם ידועים בסובלנות יתרה כלפי בני דתות אחרות. "משפחת אסד אכזרית, אבל שמרה על הביטחון שלנו", אמר אחד מתושבי העיירה

בדמשק התקיימה היום הלווייתם של שלושה בני דודים - אנטואן, מיכאיל וסטארקס - שלושתם נוצרים ושלושתם נרצחו על ידי אנשי אל קאעידה שהשתלטו בימים האחרונים על העיירה מעלולה. במערב הם נקראים כוחות האופוזיציה, אבל במקרים רבים מדובר בקיצונים אסלאמיים שלא מגלים סובלנות כלפי בני זרמים אחרים באסלאם ועוד פחות מכך לבני דתות אחרות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למשפחות האבלות לא משנה אם יקיריהם נהרגו על ידי פגזי נשק כימי או קליעי קלצ'ניקוב. מה שמשנה להם הוא ההרג ההולך והגובר של הנוצרים בסוריה. "אם המערב יפיל את בשאר אסד, זה יהיה סופן של הקהילות הנוצריות", אומר אחד מבני המשפחה בהלוויה שחולפת בפאתי דמשק. "הטרוריסטים יעלו לשלטון".

בני הקהילה במעלולה לא מבכים רק את מות יקיריהם, הם גם אבלים על היעלמותה של הקהילה הנוצרית העתיקה בסוריה - הקהילה האחרונה בעולם שבה דיברו בשפה הארמית. עכשיו הפכו בני הקהילה לפליטים במדינה שלהם.

"משפחת אסד שמרה על הביטחון"

"משפחת אסד שמרה על הביטחון" (חדשות 2)
המלחמה במעלולה נמשכת והתושבים מפחדים לחזור לבתיהם, אם בכלל נותר מקום לחזור אליו. "ההלוויה הופכת עד מהרה להפגנה", מדווח כתב רשת סקיי בסוריה. "אנשי הקהילה הנוצרית חוששים שסוריה תהפוך למדינה אסלאמית קיצונית".

הנוצרים מהווים 10% מהאוכלוסייה בסוריה ורובם תומכים בממשל אסד. "משפחת אסד הייתה אומנם מושחתת, אבל הייתה גם חילונית ושמרה על הביטחון", אומר בן הקהילה המקומית. "כיום הנוצרים לא מרגישים נוח. אנחנו מפוחדים כי רוצים להרוג אותנו".

בימים שבהם הקהילה הבינלאומית עוסקת באופן כמעט בלעדי בנושא מאגרי הנשק הכימי בסוריה ובאפשרות של תקיפה אמריקנית, הקהילה הנוצרית שואלת את עצמה איך ייתכן שמדינות העולם מדברות ללא הרף, אבל למעשה שכחו את הנוצרים בסוריה.