אסד מאיים: "במקרה של מתקפה – צפו לכל תגובה אפשרית"

בריאיון לרשת CBS האמריקנית מזהיר נשיא סוריה מפעולה חריפה מצד כוחותיו, אם ארה"ב תחליט לתקוף. אסד דחה את ההאשמות, שלפיהן תקף אזרחים בנשק כימי ואמר: "הדבר היחיד שראינו הם סרטוני וידאו, זה ממש כמו הטענות לפני עיראק". הוא הדגיש כי "מתקפה נגד סוריה תשחק לידי אל קאעידה"

אסד ממשיך לאיים (סוכנויות הידיעות)

חלקים נוספים מהריאיון שהעניק נשיא סוריה בשאר אסד לרשת CBS האמריקנית נחשפים היום (ב'). בראיון הזהיר אסד מפני תגובתה של סוריה במקרה של תקיפה אמריקנית. "ניתן לצפות לכל פעולה", התריע הנשיא הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אסד שב והכחיש את הטענות, שלפיהן השתמש בנשק כימי וטען כי מי שנפגע מנשק כזה היו דווקא חייליו. "אנחנו לא חושבים שהטיעונים על שימוש בנשק כימי נכונים, החיילים שלנו הם אלו שטופלו בפגיעות בנשק כימי", אמר.

נשיא סוריה הוסיף כי הראיות שבידי הממשל האמריקני דומות לאלו שהיו לפני ההחלטה לתקוף בעירק. "הדבר היחיד שראינו ממה שנקרא מתקפה כימית הם סרטוני וידאו", טען. "לרוסים יש מידע הפוך לגמרי שתומך דווקא בטענה שהמורדים ירו נשק כימי. זה ממש כמו הטענה של פאוול (מזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול - ע.ו)  לפני עיראק".

אסד הזהיר עוד כי "מתקפה נגד סוריה תשחק לידי אנשי אל-קאעידה שלוקחים חלק במלחמה של המורדים".

"אירן וחיזבאללה ינקמו על תקיפה בסוריה"

אתמול פורסמו חלקים מהריאיון ,שבמסגרתו רמז אסד כי בכל מקרה של תקיפה בסוריה, בנות בריתו - אירן וחיזבאללה - ינקמו. עם זאת, הוא סירב בתוקף לפרט בנוגע לאופי הפעולה בתגובה לתקיפה אמריקנית.

יחד עם האיומים הודה הנשיא הסורי כי הוא חושש שמתקפה אמריקנית תפגע ביכולתו הצבאית. "הוא מאוד מאוד מודאג מכך שתקיפה אמריקנית תשנה את מאזן הכוחות בלחימה מול המורדים", אמר הכתב צ'ארלי רוז שריאיין את אסד בדמשק. "הוא דיבר על אביו ועל הלקחים שלמד ממנו, על כך שמלחמה היא חסרת רחמים".

הנשיא הסורי הוסיף כי ממשל אובמה אינו יכול להסתפק בהצגת הוכחות לשימוש בנשק כימי, וכי עליו להוכיח גם כי המשטר הוא שעמד מאחורי השימוש בנשק הכימי ולא כוחות המורדים. הריאיון המלא עם אסד צפו להיות משודר הערב בארצות הברית.

התקיפה הכימית בפאתי דמשק (רויטרס)

קרי: "הסיכון בהימנעות מפעולה גדול מזה הכרוך בתקיפה"

מוקדם יותר היום שרי החוץ של ארה"ב ובריטניה התייחסו למאמץ לגייס תמיכה בפעולה נגד משטר אסד. בתום פגישה עם מקבילו הבריטי, וויליאם הייג אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי "הסיכון שבהימנעות מפעולה, גדול מהסיכון הכרוך בתקיפה עצמה".

שרי החוץ של ארה"ב ובריטניה שוחחו על הנחיצות שבמציאת פתרון למשבר בסוריה על רקע השימוש בנשק כימי במהלך הקרבות הקשים בין צבא אסד לאופוזיציה הסורית. "אנשים צריכים להבין שהעדויות לתקיפה בנשק כימי חד משמעיות", חזר והצהיר קרי. "אנחנו יודעים שממשל אסד נתן הוראות לבצע לתקיפה ושהוא הציב את החיילים באזורים אלו. אנחנו גם יודעים שכל הפגזים הכימיים נורו ממוקדים שברשות הממשל, ושהרשת החברתית התמלאה בתוך דקות בסרטוני וידאו שמתארים את המתקפה".

קרי ציין כי יש בידי ממשל אובמה מידע המעיד על כך שהסורים הפגיזו את האזור מספר פעמים נוספות לאחר שהותקף בנשק כימי. "השאלה היא מה אנחנו יכולים לעשות עכשיו", אמר מזכיר המדינה האמריקני. "אנחנו חיים בעולם מסוכן, אם לא נתייצב מול אנשי משטר אסד, הם ימשיכו להפחיד. אנו צריכים לפעול עכשיו כדי לבלום את זה".