רוסיה נגד ארה"ב: "להתמקד בשיחות ולא בתקיפות"

שר החוץ לברוב נפגש עם עמיתו הסורי וואליד אל מועלם והבהיר: "אנו נוקטים צעדים מעשיים למנוע פעולה צבאית בסוריה". אל מועלם הודה על תמיכתה של רוסיה ושלח גם הוא מסר לאובמה: "למה לעזור לאחראים על פיגועי 11 בספטמבר?". במקביל, נערכת בשעה זו בלונדון מסיבת עיתונאים משותפת של שרי החוץ של ארה"ב ובריטניה. צפו

פוטין ואסד, ארכיון (AP)

רוסיה ממשיכה להקשות על ארצות הברית בדרך לתקיפה האפשרית בסוריה. "על ארה"ב להתמקד בשיחות ולא בתקיפות", אמר היום (ב') שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב במסיבת עיתונאים משותפת עם שר החוץ הסורי במוסקבה. במקביל, נערכה היום בלונדון מסיבת עיתונאים של שרי החוץ מארה"ב ובריטניה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנו פועלים בצעדים מעשיים כדי למנוע מתקפה הרסנית", הבהיר לברוב והוסיף כי "הממשל הסורי אמר שהוא מוכן להשתתף בוועידת השלום 'ז'נבה 2'".

לברוב התייחס גם לפקחי האו"ם שנשלחו לסוריה בכדי לאתר ראיות לשימוש בנשק כימי מצד אסד. "כל מחקר שנעשה על השימוש בנשק כימי צריך לעבור בחינה מדוקדקת", הבהיר. "הפקחים של האו"ם צריכים לחזור לסוריה ולהמשיך בעבודות הבדיקה. אנו חייבים לסייע ולגרום גם לממשל וגם למורדים להתנער מהטרור והטרוריסטים. מתקפה בסוריה רק תעודד את הטרור".

"מדוע ארה"ב רוצה לעזור לאחראים על פיגועי אחד-עשר בספטמבר?", תהה שר החוץ הסורי וואליד אל מועלם בנאומו. "מהם המניעים האמיתיים לתקיפה של ארה"ב? הטענה של השימוש בנשק כימי היא רק תירוץ בכדי לפתוח במלחמה".

בהמשך הודה אל מועלם למוסקבה על תמיכתה בממשל הסורי ואמר: "אנו בטוחים שהצעדים שרוסיה מבצעת, יביאו לשלום". בנוסף, הוא גם ביקש להודיע לעם האמריקני בטענה שהוא "מתייצב נגד המתקפה".

"אסד מאוד מאוד מודאג"

אתמול, על רקע מתיחות שיא במזרח התיכון לקראת אפשרות של תקיפה אמריקנית בסוריה, העניק הנשיא בשאר אסד ריאיון לרשת CBS האמריקנית, ובו הודה כי הוא חושש שמתקפה אמריקנית תפגע ביכולתו הצבאית.

"למד לקחים מאביו". אסד, ארכיון (חדשות 2)
"הוא מאוד מאוד מודאג מכך שתקיפה אמריקנית תשנה את מאזן הכוחות בלחימה מול המורדים", אמר הכתב צ'ארלי רוז שריאיין את אסד בדמשק. "הוא דיבר על אביו ועל הלקחים שלמד ממנו, על כך שמלחמה היא חסרת רחמים".

אסד רמז במהלך הריאיון כי בכל מקרה של תקיפה בסוריה, בנות בריתו - אירן וחיזבאללה - ינקמו. עם זאת, הוא סירב בתוקף לפרט בנוגע לאופי הפעולה בתגובה לתקיפה אמריקנית.

"אין כל ראיות לכך שעשיתי שימוש בנשק כימי נגד בני עמי", חזר ואמר אסד, אך סירב להתייחס לשאלה האם הוא מחזיק בגישה לנשק להשמדה המונית.

הנשיא הסורי הדגיש כי ממשל אובמה אינו יכול להסתפק בהצגת הוכחות לשימוש בנשק כימי, וכי עליו להוכיח גם כי המשטר הוא שעמד מאחורי השימוש בנשק הכימי ולא כוחות המורדים. הריאיון המלא עם אסד ישודר מחר בערב בארצות הברית.