אסד חושש: תקיפה תפגע ביכולותיי

רגע לפני הכרעה בקונגרס, בריאיון לרשת CBS הביע נשיא סוריה חשש כי תקיפה אמריקנית תפגע בצבאו ותפר את האיזון בקונפליקט בסוריה. כמו כן הזהיר, כי בנות בריתו ינקמו במקרה של מתקפה

על רקע מתיחות שיא במזרח התיכון לקראת אפשרות של תקיפה אמריקנית בסוריה, העניק הנשיא בשאר אסד ריאיון לרשת CBS האמריקנית, ובו הודה כי הוא חושש שמתקפה אמריקנית תפגע ביכולתו הצבאית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הוא מאוד מאוד מודאג מכך שתקיפה אמריקנית תשנה את מאזן הכוחות בלחימה מול המורדים", אמר הכתב צ'ארלי רוז שריאיין את אסד בדמשק. "הוא דיבר על אביו ועל הלקחים שלמד ממנו, על כך שמלחמה היא חסרת רחמים".

אסד רמז במהלך הריאיון כי בכל מקרה של תקיפה בסוריה, בנות בריתו - אירן וחיזבאללה - ינקמו. עם זאת, הוא סירב בתוקף לפרט בנוגע לאופי הפעולה בתגובה לתקיפה אמריקנית.

"אין כל ראיות לכך שעשיתי שימוש בנשק כימי נגד בני עמי", חזר ואמר אסד, אך סירב להתייחס לשאלה האם הוא מחזיק בגישה לנשק להשמדה המונית.

הנשיא הסורי הדגיש כי ממשל אובמה אינו יכול להסתפק בהצגת הוכחות לשימוש בנשק כימי, וכי עליו להוכיח גם כי המשטר הוא שעמד מאחורי השימוש בנשק הכימי ולא כוחות המורדים. הריאיון המלא עם אסד ישודר מחר בערב בארצות הברית.

דיווח בגרמניה: אסד לא אישר שימוש בנשק כימי

התקיפה הכימית באתי דמשק (רויטרס)
מוקדם יותר היום (א') ציטט העיתון הגרמני "בילד" מקור במודיעין הגרמני שטוען כי אסד מעולם לא אישר להשתמש בנשק כימי נגד מתנגדיו.

"אנשי הצבא הסורי ביקשו מהארמון הנשיאותי אישור להשתמש בנשק כימי מספק פעמים במהלך החודשים האחרונים, אבל אישור כזה מעולם לא ניתן להם", צוטט איש הביון הגרמני.

על פי הדיווח בעיתון, המידע התקבל לאחר שהספינה הגרמנית OKER, שנמצאת מול חופי סוריה, יירטה שדר מרשת הקשר הסורית. ארגון הביון הגרמני (BND) סירב לאשר או להכחיש את הדיווח.

אסד: "מתקפה תצית מלחמה אזורית"

בשבוע שעבר התראיין אסד לעיתון הצרפתי "לה פיגארו" והזהיר את המערב מפני התערבות צבאית בארצו. לדבריו, מתקפה צבאית על אדמת סוריה "עלולה להצית מלחמה אזורית". נוסף על כך, אמר כי צרפת תתמודד עם ההשלכות אם תיקח חלק במתקפה שתובל על ידי ארצות הברית.

בדבריו, אומר אסד כי "כל מי שמאשים אותנו בשימוש בנשק כימי מוכרח לספק הוכחות לכך". הוא הוסיף, כי "ארצות הברית וצרפת לא מסוגלות לעשות זאת". הנשיא הסורי לא סיפק תשובה לגבי האם לצבא סוריה יש נשק שכזה או שלא. "נגיד שהיינו רוצים להשתמש בנשק להשמדה המונית", אמר. "האם זה אפשרי שנעשה זאת מבלי שחיילינו ייפגעו בעצמם? איפה ההיגיון?".

לגבי תגובתה האפשרית של סוריה לתקיפה בשטחה, השיב אסד: "עדיף שלא אדבר על תגובתנו. איש אינו יודע מה יקרה. קיים סיכון לפריצתה של מלחמה אזורית. המזרח התיכון הוא חבית נפץ; קיצוניות וכאוס יתפזרו לכל עבר".