דיווח: רוסיה שולחת לסוריה נחתת עם "מטען מיוחד"

סוכנות ידיעות רוסית מדווחת כי נחתת גדולה של הצי הרוסי תעשה את דרכה לסוריה. במקביל, הדיווחים על יוזמה אירופית שתנסה למנוע מתקפה רחבת-היקף בסוריה שלפיהם המנהיגים מנסים לגבש הסכמה על דרישה להתפטרותו של אסד, שמוכן לדון בתנאי עזיבתו ודורש שלא יועמד לדין

סיוע נוסף לסוריה לפני המתקפה? (רויטרס)

רוסיה ממשיכה לסייע לסוריה להתגונן? סוכנות הידיעות הממשלתית הרוסית "אינטרפקס" מדווחת כי רוסיה שולחת נחתת גדולה הנקראת "ניקולאי פילצ'נקוב", לחוף הסורי. "הכלי יגיע עם 'מטען מיוחד' לעבר אזור מיוחד במזרח הים התיכון", אמר מקור צבאי רוסי לסוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיווח לא נמסר מהי תכולת המטען ה"מיוחד", ועל פי הערכות רוסיה ממשיכה לסייע להיערכות הביטחונית של סוריה גם במהלך וועידת ה-G20. "הכלי יעגון בנובורוסירסק, שם יועמס עליו מטען מיוחד. משם תפליג המשחתת לאזור ייעודי במזרח התיכון", אמר המקור בחיל הים הרוסי.

שר ההגנה הרוסי סירב להגיב לדיווח. לפני כחודש הודיעה רוסיה על סבב של כלים ימיים במזרח התיכון, אך הנחתת פילצ'נקוב אינה חלק מהסבב המתוכנן.

במקביל, רוסיה פנתה לסוכנות הגרעין הבינ"ל (סבא"א) בבקשה לבדוק את הנזק שייגרם אם ייפגע כור סורי "מתוך כוונה או בטעות" במתקפה האמריקנית. הרוסים הזהירו כי אם ייפגע כור קטן הסמוך לדמשק "יכולות להיות לכך השלכות קטסטרופליות", מכיוון שהוא מכיל אורנים רדיואקטיבי.

"אנחנו יכולים לאשר שקיבלנו בקשה רשמית מרוסיה. הסוכנות בודקת ושוקלת את השאלות שהועלו בפנייה" הודיע דובר סבא"א גיל טודור.
דיפלומט מערבי בווינה, בה נמצא הבסיס של הסוכנות, אמר כי הסיכוי לנזק כזה "קטן ומאוד לא סביר". לדברי המקור, כמות האורניום בכור המחקר קטנה, ו"יש לי תחושה שהסוכנות לא תופסת זאת כדאגה אמיתית".

יסייע לאסד? פוטין (AP)

במקביל, העיתון הלבנוני "אל גומהורייה" מדווח כי יוזמה אירופית שתוצג בוועידת ה-G-20, דורשת את התפטרות אסד על מנת לפתור את המשבר בסוריה. על פי הדיווח, אסד הסכים לשקול את התפטרותו, רק אם תיעשה "בתנאים שלו". היוזמה האירופית המדווחת דורשת את התפטרותו של אסד בתוך שלושה חודשים, הקמת ממשלת מעבר וכינוס ועידה בז'נבה לפתרון המשבר. היוזמה מוגדרת כ"נסיון של הרגע האחרון".

לפי הדיווחים במספר כלי תקשורת ערביים, אסד הסכים לשקול את עזיבת השלטון, אך במספר תנאים: ראשית, דרש המנהיג הסורי שלא יעמידו אותו לדין בבית הדין לפשעי מלחמה בהאג. כמו כן דרש אסד מעבר בטוח לו ולמשפחתו. על פי הדיווחים, בארצות הברית סירבו להיענות לתנאיו.

בשעה זו נמשכים המאמצים לשכנע את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להסכים ליוזמה. לדברי מקורות בכירים, היוזמה עשוויה למנוע מתקפה צבאית חזקה על סוריה, ולהציל אותה מחורבן. כמו כן, הוסיפו המקורות, אם יוזמה שכזו תאושר, תגבר האמינות של הקהילה הבינלאומית.

סיקור מיוחד - לקראת תקיפה בסוריה:

"המתקפה על סוריה - גדולה מהצפוי"

רוסיה תעביר לסוריה נחתת עם "מטען מיוחד"

"אירן תנקום בארה"ב אם תתקוף"

"פוטין לא הדיר שינה מעיניו של קרי"

בריטניה: ראיות חדשות לנשק כימי

רוסיה שולחת ספינות ביון לאזור סוריה