אסד מאיים: "תקיפה בסוריה - סיכוי למלחמה אזורית"

בריאיון לעיתון הצרפתי "לה פיגארו" מזהיר נשיא סוריה מפני תקיפה אמריקנית ואומר כי הדבר "מהווה סיכון למלחמה אזורית". הוא גם שיגר איומים לעבר צרפת, ואמר שהיא "תישא בתוצאות אם תצטרף לתקיפה שתובל על ידי ארצות הברית"

מזהיר ממלחמה. אסד (חדשות 2)

נשיא סוריה בשאר אל אסד הזהיר הערב (ב') את המערב בריאיון לעיתון הצרפתי "לה פיגארו", ואמר כי מתקפה צבאית על אדמת סוריה "עלולה להצית מלחמה אזורית". נוסף על כך, אמר כי צרפת תתמודד עם ההשלכות אם תיקח חלק במתקפה שתובל על ידי ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדבריו, אומר אסד כי "כל מי שמאשים אותנו בשימוש בנשק כימי מוכרח לספק הוכחות לכך". הוא הוסיף, כי "ארצות הברית וצרפת לא מסוגלות לעשות זאת". הנשיא הסורי לא סיפק תשובה לגבי האם לצבא סוריה יש נשק שכזה או שלא. "נגיד שהיינו רוצים להשתמש בנשק להשמדה המונית", אמר. "האם זה אפשרי שנעשה זאת מבלי שחיילינו ייפגעו בעצמם? איפה ההיגיון?".

לגבי תגובתה האפשרית של סוריה לתקיפה בשטחה, השיב אסד: "עדיף שלא אדבר על תגובתנו. איש אינו יודע מה יקרה. קיים סיכון לפריצתה של מלחמה אזורית. המזרח התיכון הוא חבית נפץ; קיצוניות וכאוס יתפזרו לכל עבר".

בהמשך דבריו, התייחס אסד לשאלת מעורבותה של צרפת במתקפה אפשרית על ארצו, ואמר: "כל מי שתורם ומממן דבר שכזה - הוא אויבו של העם הסורי. כל מי שעובד נגד האינטרסים שלנו ואזרחינו גם הוא אויב. הצרפתים הם לא אויבינו, אבל לכל מעורבות שכזו תהיינה השלכות".

אסד: "ספקו הוכחות לשימוש בנשק כימי" (רויטרס)

דוח מודיעין צרפתי: "אסד טבח בנשק כימי"

במקביל, דוח מודיעין צרפתי שפורסם היום מצביע על כך שכוחות הנאמנים לנשיא סוריה בשאר אסד ביצעו ירי בצורה מתאומת בנשק כימי ב-21 באוגוסט. מקור בממשלת צרפת מסר לסוכנות הידיעות רויטרס כי המסמך בן תשעת העמודים - הונפק על ידי שירותי ביון חיצוניים וצבאיים, ויוצג בהמשך למחוקקים מאוחר יותר.

"זה מהווה איום גדול על הביטחון הלאומי והעולמי", אמר המקור, שציין כי בדוח מופיעות חמש נקודות מרכזיות שמעלות כי אסד עמד מאחורי המתקפה.

על פי הדיווח, המודיעין כולל צילומי לווין ומראים את ההתקפות המגיעות מאזורים שבשליטת הממשלה ממזרח וממערב לדמשק. המקור הוסיף כי כוחותיו של אסד הפציצו מאז את האזורים שהופגזו בנשק כימי כדי למחוק את הראיות.

"בניגוד להתקפות קודמות בהן השתמשו בכמויות קטנות של חומרים כימים לצורך הפחדה, התקפה זו הייתה טקטית ומטרתה הייתה החזרת שטחים", אמר המקור.